GRAFIKA: S vodou budou Češi muset šetřit i nadále

GRAFIKA: S vodou budou Češi muset šetřit i nadále
Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
22. 3. 2014 19:10
S vodou bychom měli i nadále zacházet jako s nedostatkovým zbožím. Přitom - od 90. let se odběr vody výrazně snížil.

V souvislosti s mezinárodním dnem vody, který připadá na sobotu, vodohospodáři uvádějí, že země může trpět častěji katastrofálním suchem

Kromě rizika nedostatku vody je stále problémem i vysoká míra znečištění některých tuzemských toků. Některé řeky i nadále trpí silným znečištěním, i když i zde se v dlouhodobém pohledu situace radikálně změnila k lepšímu. Dlouhodobě zhoršená je kvalita několika toků na jižní Moravě. Jde zejména o Litavu a Kyjovku. Nejhorší pátou třídu jakosti dlouhodobě vykazují i řeky v Čechách -  některé úseky Bíliny a úsek Lužnice pod soutokem s Nežárkou.

V případě moravských toků to souvisí s intenzivní zemědělskou činností, Bílina je naopak tok s vysokým znečištěním komunálními a průmyslovými odpadními vodami. Lužnice je zatížena komunálním znečištěním a intenzivním rybářským využíváním.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy