Uprchlý vězeň se nechal zaměstnat jako ekonom muzea, zpronevěřil 9,6 milionu. Trest 11 let platí

ČTK ČTK
2. 12. 2015 11:35
Soud zamítl odvolání Vladimíra Prokopa, který zpronevěřil 9,6 milionu korun z Národního zemědělského muzea. Trest 11 let ve vězení tak platí. Prokop pod cizí identitou a se zfalšovaným vysokoškolským diplomem pracoval od roku 2014 v muzeu jako hlavní ekonom. V té době byl navíc už půl roku na útěku z výkonu trestu. Plán mu zkomplikoval fakt, že pravý majitel ukradených dokladů byl zadlužený.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za zpronevěru 9,6 milionu korun z Národního zemědělského muzea si falešný ekonom a uprchlý vězeň Vladimír Prokop odpyká 11 let ve vězení.

Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obžalovaného a potvrdil původní verdikt.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vše zkomplikovaly dluhy

Třiačtyřicetiletý Prokop začal v muzeu pracovat v lednu 2014. V muzeu se nechal zaměstnat na pozici hlavního ekonoma pod cizí identitou a se zfalšovaným vysokoškolským diplomem. V té době byl navíc už půl roku na útěku z výkonu trestu.

Plán mu podle obžaloby zkomplikovala skutečnost, že pravý majitel ukradených dokladů byl zadlužený.

Prokop to netušil a zaskočilo ho, když na něj do práce znenadání přišlo několik desítek oznámení o exekuci.

Ředitelka s ním kvůli tomu sepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Pak ale odjela na dovolenou a falešný ekonom začal rychle jednat.

Od 25. března do 1. dubna podle obžaloby postupně převáděl peníze z účtu muzea na účet své známé, která je vybírala a hotovost mu předávala.

Žena Prokopovi věřila, že její počínání je legální a že Prokop peníze nosí na ministerstvo zemědělství.

Všeho prý lituje

Ředitelka muzea si po svém návratu všimla nestandardních plateb, takže při pokusu o další výběr peněz zadržela Prokopovu známou policie.

Muž se k činu přiznal policistům, u soudu nevypovídal. "Upřímně toho lituji," řekl Prokop v krátkém vyjádření.

Jeho advokát soudu navrhoval snížení původního trestu 11 let vězení, který je o rok vyšší než horní hranice trestní sazby za zpronevěru. "Můj klient v žádné případě nezpochybňuje své provinění a uznává vinu," zdůrazňoval advokát před soudem.

Soud však odvolání zamítl jako nedůvodné a potvrdil trest, který byl mimořádně zvýšen, což umožňuje trestní zákoník při opakovaném spáchání zvlášť závažných zločinů. Podle odvolacího soudu je původní rozsudek správný.

"Pan obžalovaný je speciálním recidivistou, který opakované páchá trestnou činnost podobné povahy," uvedl předseda soudního senátu Radek Hartmann.

Za další důvod, proč je pro něj zvýšený trest správný, soudce označil to, že možnost nápravy Prokopa je ztížená.

Zpronevěřil peníze církve

Muž byl v minulosti pětkrát trestán za různé podvody a zpronevěry. Prokop si teď odpykává počátek sedmiletého trestu odnětí svobody za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické. Po odpykání tohoto trestu se mu začne počítat středeční rozsudek.

V církvi Prokop pracoval jako vedoucí ekonomického oddělení a připravil ji o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé bankovky našli policisté u něj doma v igelitových taškách.

I v kauze muzea se většinu zpronevěřených peněz - celkem 8,4 milionu korun - podařilo zajistit a instituci vrátit. Z

bytek peněz musí muzeu zaplatit na základě dohodnutého splátkového kalendáře.

 

Právě se děje

Další zprávy