Vězeň na útěku se stal ekonomem muzea a ukradl deset milionů

ČTK ČTK
5. 4. 2014 13:06
Práci získal pod falešným jménem. Policii při zatýkání muž uprchnul. Teď po něm pátrá.
Věznice v Česku. Ilustrační foto.
Věznice v Česku. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vězeň na útěku vyhrál pod falešným jménem konkurz na hlavního ekonoma pražského Národního zemědělského muzea a vyvedl z jeho účtů zhruba deset milionů korun.

Policii při zatýkání uprchl. Z odcizených peněz se podařilo zadržet pět až šest milionů korun. Informovala o tom televize Nova.

Vladimír Prokop, odsouzený v prosinci 2009 na sedm let do vězení za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické, utekl z vězení v Hradci Králové loni v létě. Policie po něm pátrá od 29. června.

Vlastimila Prokopa nyní hledá policie.
Vlastimila Prokopa nyní hledá policie. | Foto: Aktuálně.cz

Konkurz na místo ekonoma v muzeu vyhrál pod jménem Libor Liška, podle ředitelky muzea Evy Balaštíkové se prokázal jako vystudovaný inženýr ekonom.

Ředitelka zavolala policii, když se dozvěděla o vyvádění peněz z účtů muzea. Deset milionů je podle mluvčího muzea Hynka Jordána asi třetina rozpočtu muzea.

Vězeň policistům utekl

Policistům se Prokop vysmekl při zatýkání ve své kanceláři a přes několik expozic, rekonstruovaný sál a nouzovým schodištěm uprchl z budovy. Ujel v taxíku, nasedl do něj naproti sídlu ministerstva vnitra, vedle kterého má muzeum na pražské Letné budovu.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný. V pražském centru Českobratrské církve evangelické, které také zpronevěřil deset milionů korun, pracoval od léta 2008 jako vedoucí ekonomického oddělení. Církev připravil o peníze od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Odvolací Vrchní soud v Praze mu v prosinci 2009 vedle trestu vězení uložil také náhradu škody církvi ve výši 3,6 milionu korun plus úroky z prodlení. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé zpronevěřené peníze u něj policie našla doma v igelitových taškách. Podle soudních znalců spadá Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy