Falešný ekonom z muzea měl komplice

ČTK ČTK
7. 4. 2014 18:51
Policie stíhá i ženu, u které se našlo 4 a půl milionu korun.
Foto: Policie ČR

Praha - Vězeň na útěku, který pod falešným jménem vyhrál konkurz na hlavního ekonoma pražského Národního zemědělského muzea a vyvedl z jeho účtů zhruba deset milionů korun, měl komplice. Policisté za zpronevěru stíhají i ženu, na jejímž účtu zajistili 4,5 milionu korun. Na webu o tom dnes informoval pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Dalších 200.000 korun našli policisté v kanceláři ekonoma. Zároveň prý zabránili připravenému převodu zhruba 1,7 milionu korun. Muž ale před policií uprchl. Podle Hulana ovšem nešlo o zatýkání. Policie prý šla do muzea pouze prověřit přijaté trestní oznámení.

Ve chvíli, kdy policisté čekali na hlavního ekonoma, vešel do dveří muž, který se okamžitě dal na útěk. Teprve v tu chvíli se policisté od personálu muzea dozvěděli, že jde o člověka, za kterým přišli. Muž se totiž vůbec nepodobal člověku vyobrazenému na fotografii z centrální evidence obyvatel. "Policisté se sice útěkáře snažili dostihnout, ten ale využil své místní znalosti poměrně komplikované budovy a muzeum opustil nestandardním bočním východem," uvedl Hulan.

Hledaným je čtyřiačtyřicetiletý Vladimír Prokop, který se může vydávat i za Libora Lišku. Pod tímto jménem vyhrál konkurz na ekonoma muzea. Prokop byl odsouzený v prosinci 2009 na sedm let do vězení za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické, z vězení v Hradci Králové utekl loni v létě. Policie po něm pátrá od 29. června.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný. V pražském centru Českobratrské církve evangelické, které také zpronevěřil deset milionů korun, pracoval od léta 2008 jako vedoucí ekonomického oddělení. Církev připravil o peníze od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Odvolací Vrchní soud v Praze mu v prosinci 2009 vedle trestu vězení uložil také náhradu škody církvi ve výši 3,6 milionu korun plus úroky z prodlení. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé zpronevěřené peníze u něj policie našla doma v igelitových taškách. Podle soudních znalců spadá Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně.

Policie se domnívá, že se zdržuje v Praze. Lidé mohou jakékoliv informace o hledaném muži sdělit na linku 158.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy