Ubodal dívku pod Vyšehradem. Má jít na 25 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2014 12:35
U pražského městského soudu padl výjimečný trest. Podle znalců je náprava pětadvacetiletého vraha téměř vyloučená.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Za ubodání dívky, která jej přistihla ve svém pražském bytě při krádeži peněz, má Jiří Funda strávit ve vězení pětadvacet let. O udělení výjimečného trestu rozhodl pražský městský soud.

Verdikt, který mu ukládá i zaplacení více než jednoho a půl milionu korun pozůstalým, zatím není pravomocný. Pětadvacetiletý otec tří dětí se k lednové vraždě přiznal. V minulosti byl už čtyřikrát odsouzený za majetkovou trestnou činnost.

"Dvakrát ji podřízl, ale to mu nestačilo a ještě ji pětatřicetkrát bodl. Takový způsob vraždy se vymyká, bezdůvodně se choval zcela brutálně," popsala předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová, která Fundovo počínání označila za "naprosto bestiální jednání".

Jedenadvacetiletá dívka z Mostu zemřela 6. ledna ve svém pronajatém bytě pod Vyšehradem. Se svým vrahem se seznámila zhruba dva měsíce předtím, kdy začala zpívat v jeho kapele.

Notebook jako záminka

Zadlužený Funda ji chtěl připravit o patnáct tisíc korun, za něž si plánovala koupit notebook. Pod záminkou, že přivede známého, který jí počítač prodá, se vetřel k ní do bytu.

Zhruba po hodině čekání jí oznámil, že si schůzku vymyslel, a požádal ji, aby mu připravené peníze půjčila. Když ho odmítla a odešla umýt nádobí, vzal jí bankovky z kabelky. Dívka ho však spatřila a začala na něj křičet. Funda se ji poté rozhodl zabít kuchyňským nožem.

"Místo aby se jí omluvil a řekl, že je blbej, tak ji podřízl," konstatovala soudkyně. Po činu zahladil stopy, vzal peníze a dívčin mobil a z bytu odešel. Zavražděnou později objevil soused, kterému bylo divné, že přestala komunikovat s ním i s dalšími kamarády.

Mladík má pokřivené hodnoty

Funda přišel k hlavnímu líčení s novou obhajobou - tvrdil, že se na dívku vrhl, protože po krádeži začala vyhrožovat, že mu pozabíjí děti. Soudkyně mu ale neuvěřila. "Pokud by to skutečně řekla, tak si myslím, že i kdyby ho v té situaci přetáhla holí, byla by to přiměřená reakce. Ze svědeckých výpovědí ale víme, že poškozená byla zcela opačná: introvertní, ublížená a plačtivá," podotkla.

Upozornila také na to, že Funda si po vraždě koupil kytaru, doma na ni hrál a na Facebooku se pochlubil, že "si udělal radost". Podle znalců je jeho náprava téměř vyloučená, mladík má prý hluboce pokřivený hodnotový systém a nad vraždou neprojevil žádnou lítost.

Státní zástupkyně i Funda si po vyhlášení rozsudku vzali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolají. Pokud ano, bude se kauzou zabývat ještě pražský vrchní soud.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy