Pražské ANO vzdoruje Babišovi. Příznivci Kleslové nechtějí v čele Stropnického

ČTK ČTK
11. 11. 2015 16:09
Řada členů sněmu pražského ANO není nakloněna tomu, aby se kandidující ministr obrany Martin Stropnický stal předsedou krajské organizace hnutí. Pokud bude víkendová volba tajná, pak jej více než dvousetčlenný sněm, který z velké části stojí za bývalou předsedkyní Radmilou Kleslovou, patrně nezvolí. Zaznívá to od vysoce postavených zdrojů ze strany i z pražského magistrátu. Stropnického přitom do čela znesvářené pražské buňky navrhuje předseda hnutí Andrej Babiš. Ministr ji má podle Babiše stmelit.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický se zřejmě nestane předsedou pražské organizace hnutí ANO.

Do funkce ho navrhl předseda hnutí Andrej Babiš, velká část z dvousetčlenného sněmu ale stojí za bývalou předsedkyní Radmilou Kleslovou a Stropnického pravděpodobně nepodpoří. Ministr obrany měl přitom podle Babiše znesvářenou pražskou buňku stmelit.

Volba nového předsedy proběhne o víkendu. Nízkou podporu pro Stropnického předpovídají vysoce postavené zdroje ze strany i z pražského magistrátu v případě, že bude volba tajná.

Oficiálně ale nechce scénář víkendového sněmu nikdo komentovat. Někteří tvrdí, že sněm neskončí, dokud nebude zvolen alespoň nějaký předseda. Jiní ale předpovídají, že by situace mohla dojít tak daleko, že by Babiš zrušil pražskou organizaci ANO. Tím by se rozpadl i rozhádaný zastupitelský klub, který je nesmiřitelně rozdělen mezi lidi nakloněné primátorce Adrianě Krnáčové a mezi příznivce vlivné političky Kleslové. Rozpad klubu by přitom zcela zamíchal kartami v jednání o nové pražské koalici. Navíc ze hry o křesla v radě by vypadla kritizovaná primátorka Krnáčová.

Rozpad koalice iniciovala ČSSD

Pražská koalice definitivně skončila v úterý. Stalo se tak na popud ČSSD, která přitom několik týdnů předtím opakovala, že uskupení ČSSD, ANO a Trojkoalice je pro magistrát nejlepším možným. Spekuluje se, že ČSSD už potenciální koaliční partnery našla. A mohou jimi být právě odpadlíci z ANO. Do takové koalice by pak mohla vstoupit i TOP 09, se kterou měl stávající klub ANO dosud spolupráci zapovězenou.

Možná i z obavy z překotného vývoje dnes Babiš začal tlumit doteď jednoznačné výroky o tom, že ANO nesmí v Praze vyjednávat s TOP 09. "Ty komentáře, proč jsme nechtěli jednat s TOP 09, byly založené na vyjádření TOP 09, že si počká, než se náš klub rozpadne a potom bude s námi jednat, což je absurdní," uvedl. On sám o dalším vývoji jednání prý nerozhoduje, záleží na klubu zastupitelů. Ten se sejde dnes odpoledne a patrně vezme rozhodnutí o zákazu TOP 09 zpět. Sama TOP 09 by se jednání s ANO nebránila. "Pokud nebude ANO měnit názory jak ponožky," řekl předseda klubu Václav Novotný.

K sestavení koalice je potřeba nejméně 33 zastupitelů. Koaliční potenciál se rýsuje především u TOP 09, která v loňských volbách skončila na druhé příčce. Varianty jsou možné i bez ANO, a dokonce i bez ČSSD. Domluvit by se mohla TOP 09, Trojkoalice, Piráti, Nezávislí a ODS.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu

 

Právě se děje

Další zprávy