TOP 09 a ČSSD domluvily novou podobu vedení Prahy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 6. 2013 15:57
ČSSD bude tolerovat menšinovou radu TOP 09, primátorem se stane Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček.
Tomáš Hudeček. | Foto: MHMP

Praha - Pražská Tomáš Hudeček (TOP 09), který bude zvolen ve čtvrtek na jednání zastupitelstva. Zároveň budou dovoleni členové napříště jednobarevné vlády.

ČSSD už dříve avizovala, že její zastupitelé zvednou ruce pro kandidáta, kterého TOP 09 vybere. Obě strany po jednání zdůraznily, že spolu neuzavřely koalici. ČSSD tvrdí, že nadále zůstává opoziční stranou.

"Je to sňatek ani ne tak z rozumu, jako z donucení," řekl po jednání zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Odvolaný primátor, předseda pražské ODS, Bohuslav Svoboda, doufá, že tím v Praze skončí chaos, který nastal rozpadem koalice TOP 09 a ODS.

TOP 09 podle Svobody legitimizuje pražské kmotry

"Ideály, se kterými TOP 09 v roce 2010 oslovila své voliče, se časem vytratily. Je úsměvné, že právě TOP 09 legitimizuje pražské kmotry z ČSSD, když my jsme se naopak snažili jejich vliv omezovat," řekl Svoboda.

Hudečkovými zástupci se stanou dřívější favoriti v boji o primátorské křeslo, radní pro kulturu Václav Novotný a dosavadní šéf zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra.

Václav Novotný bude mít přitom na starosti kulturu a sociální oblast, zatímco Jiří Vávra bude dohlížet na hospodářsko-finanční oblast.

Dopravu zastupitelé rozdělili na tři části. MHD, Ropid a veřejnou dopravu bude mít na starosti Jiří Pařízek, sekci dopravy TSK Jiří Nouza a o zbytek, například o výstavbu tunelu Blanka, se bude starat dosavadní radní Pavel Richter.

Sociální demokraté podle dokumentu 500 dní pro Prahu, na němž se obě strany dohodly, podpoří požadavky TOP 09, mezi nimiž jsou mimo jiné zadání nového územního plánu, pokračování projektu Opencard nebo řešení situace Kongresového centra Praha.

Strany se rovněž dohodly na odkupu akcií společnosti Pražské služby a Pražská plynárenská, ve kterých je město většinovým vlastníkem.

Sociální demokraté při hlasování v zastupitelstvu podpoří záruku na osmimiliardovou směnku pro dopravní podnik (DPP).

TOP 09 zase přistoupila na požadavky ČSSD na nezvyšování předplatních kuponů MHD, že bude koordinovat se socialisty další postup ohledně Výstaviště nebo prodeje bytů, rozdělení peněz z loterií, zavedení jednoho volebního obvodu a řešení dopravní situace Spořilova.

Radní TOP 09 v době povodní.
Radní TOP 09 v době povodní. | Foto: Praha.eu

Zástupci ČSSD obsadí osm křesel předsedů výborů zastupitelstva z celkového počtu jedenácti výborů. Zbylé tři dostane ODS. V každém výboru budou čtyři zástupci TOP 09, tři za ČSSD a ODS a jeden komunista.

"Tato dohoda není žádnou koaliční smlouvou. Kromě věcí, které jsou uvedeny v této dohodě, nejsou obě strany k ničemu dalšímu zavázány. To znamená, že sociální demokracie nadále zůstává opoziční stranou a díky obsazení funkcí předsedů výborů bude mít významné kontrolní mechanismy vůči radě hlavního města," řekl Březina.

Hudečkovi pomohly povodně

Bývalý primátor Svoboda je ale přesvědčen o tom, že strany uzavřely koalici. "Vycházím z toho, že jsme vyzvali TOP 09 k jednání v momentě, když ukončí své jednání se sociálními demokraty," uvedl Svoboda.

 "TOP 09 se nám s nabídkou jednání neozvala, tudíž předpokládám, že upekla koalici s (zastupitelem Petrem) Hulínským, (předsedou klubu zastupitelů Miroslavem) Pochem a Březinou," doplnil.

Hudečkovi, bývalému náměstku pražského primátora, k funkci pomohla povodňová situace, kterou se svým týmem zvládl a dostalo se mu podpory špiček stran i pražských zastupitelů. "Odpracoval si to, povodně zvládl excelentně. Zaslouží si to," řekl tehdy poslanec Daniel Korte.

Hudeček, který řídil Prahu několik týdnů po rozpadu koalice TOP 09 a ODS  a odchodu primátora Bohuslava Svobody (ODS), tvrdil, že si na primátorský řetěz nepomýšlí.

Po zvládnuté povodňové krizi však změnil názor a sdělil, že by s týmem, který tak bravurně zvládl povodňovou situaci v Praze, chtěl i nadále spolupracovat.

Podporu mu tehdy vyjádřil i jeho do té doby protikandidát  Jiří Vávra (TOP 09) či ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

 

Právě se děje

Další zprávy