Taxikáři v Praze demonstrovali, nelíbí se jim nová vyhláška

ČTK Michal Polák, ČTK
7. 7. 2015 16:50
Až 600 vozů pražských taxikářů vyjelo v úterý do ulic, aby vyjádřilo nesouhlas se záměry pražského magistrátu přezkušovat všechny taxikáře.
Taxikáři v Praze
Taxikáři v Praze | Foto: Thinkstock

Praha - Asociace koncesionářů v taxislužbě svolala na úterý demostraci na pražském Strahově. Taxikáři protestují proti plánu primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zpřísnit zkoušky pro řidiče taxi a všechny je přezkoušet.

Ze Strahova vyrazili taxikáři na svou trasu kolem ministerstva financí a dopravy až k magistrátu, kde předali zástupcům Prahy petici s více než šesti stovkami podpisů.

"Před pražským magistrátem taxikáři předávali petici, jelikož jich bylo několik desítek až stovek, negativně se to projevilo na plynulosti dopravy v centru Prahy. Pokračují dál v jízdě, my situaci monitorujeme a korigujeme dopravu, aby byl provoz plynulý. Co zamýšlí dál, nevíme," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podle informací organizátorů protestu část taxikářů zůstává na Strahově a druhá část stojí u hlavního nádraží na magistrále.

Asociace v textu petice píše, že nesouhlasí s tvrzeními, která byla prezentována na tiskové konferenci 30. 6., kde byli provozovatelé taxislužeb představeni jako nepoctiví podnikatelé.

Dále se staví negativně proti novele obecně závazné vyhlášky, která vyžaduje přezkoušení jejich znalostí. Asociace navíc požaduje svolání tiskové konference, na které se představitelé města mají omluvit za nařčení z nepoctivosti.

Za svou pověst si můžete sami, vzkázala primátorka

Primátorka Adriana Krnáčová námitky taxikářů odmítla s tím, že pověst taxikářů nepoškozuje a nikdy nepoškozovala Praha, naopak nepoctiví taxikáři vždy poškozovali pověst města.

"Pověst každé profese dělají vždy především ti, kteří ji vykonávají," sdělila Krnáčová. Podle ní Praha vždy tvrdila, že většina taxikářů je poctivých.

"Nechápeme proto, proč organizace zastupující provozovatele taxi nestojí na straně těch, kterým slouží - tedy cestujících a města. A v konečném důsledku touto akcí pomáhá lidem, kteří i jí nejvíce škodí," uvedla primátorka.

Dopad novely obecně závazné vyhlášky by mohli taxikáři pocítit už v průběhu tohoto měsíce. Všichni taxikáři mají být znovu přezkoušení s tím, že platnost nového osvědčení bude pouze na dobu pěti let.

Taxikáři už nebudou moci u zkoušek používat knižní plán Prahy a zavádí se přístup třikrát a dost. V Praze je evidováno zhruba 4000 taxikářů.

 

Právě se děje

Další zprávy