Praha chce zpřísnit zkoušky pro taxikáře. Musí umět jazyky

ČTK ČTK
19. 6. 2015 13:53
Zároveň chce vedení hlavního města projednat návrh změny zákona, aby taxikařina přestala být takzvanou koncesovanou živností.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vedení hlavního města chce ještě letos zpřísnit zkoušky pro pražské taxikáře. Zároveň chce projednat návrh změny zákona, aby taxikařina přestala být takzvanou koncesovanou živností. V Praze je podle dřívějších informací magistrátu evidováno téměř 4000 vozidel taxislužby, ve skutečnosti jich ale po městě jezdí víc.

"Taxíky jsou jedním z reputačních rizik Prahy. Založili jsme proto tým taxi, který problematiku řeší. Musíme se jí zabývat z hlediska legislativy, organizace i restrikce," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Jednou z oblastí, kterou chce vedení města změnit, jsou zkoušky taxikářů, při kterých získávají od magistrátu povolení. "Současná forma není úplně ideální a zvládne ji každý, chceme zkoušky proto zpřísnit. Nyní jsou v podstatě pouze z místopisu, měla by ale být například i z cizích jazyků," řekla Krnáčová. Zpřísnit se mají také kontroly, na nichž spolupracují městská i státní policie. Zaměřit se chce Krnáčová především na oblast Prahy 1 a letiště, kde by se mohly zvýšit počty hlídek.

Zároveň primátorka uvedla, že město zvažuje změnu zákona tak, aby taxikaření nebylo koncesovanou živností. "Je třeba zvážit, zda je vůbec potřeba, aby koncesi měli mít a zda by neměli fungovat normálně jako běžní živnostníci," řekla Krnáčová.

Praha se chce zabývat v následujících měsících také problémem s nezaplacenými pokutami ze správních řízení. Někteří taxikáři totiž městu dluží více než milion korun. "Nyní budeme hledat cestu, jak toto řešit," uvedla Krnáčová.

Některé zahraniční bedekry nepopisují Prahu z hlediska taxislužeb příliš lichotivě. V minulosti se opakovaně objevily informace o okrádání turistů, kdy si řidiči mnohdy účtovali několikanásobně vyšší sazby, než uváděly ceníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy