Strážníci se učí rozeznávat vysoké tóny. Vyhláška je absurdní, zlobí se pouliční muzikanti

Julie Kochová Julie Kochová
26. 3. 2016 21:04
Od 1. března platí v Praze nová vyhláška o pouličním umění. Strážníci podle ní mají trestat hudebníky, takzvané buskery, kteří vyluzují „příliš vysoké tóny“ nebo vůbec hrají na „hlasité nástroje“. Vágní formulace ale chápe každý strážník jinak. Buskeři si stěžují, že co projde u jedné hlídky, může druhá zakázat. Zastupitelé však změnu vyhlášky zatím neplánují.
Druhý pochod proti nové vyhlášce o pouličním umění.
Druhý pochod proti nové vyhlášce o pouličním umění. | Foto: Martina Havlíčková

Praha - Pražští zastupitelé si na městské strážníky připravili úkol jako pro chytrou horákyni. Od začátku března mají hlídky trestat pouliční hudebníky, takzvané buskery, kteří vyluzují „příliš vysoké tóny“ nebo vůbec hrají na „hlasité nástroje“. Strážníci tak mohou zakázat v podstatě každý hudební nástroj, o zpěvačkách-sopranistkách ani nemluvě.

Vágně formulovaná vyhláška platí sotva pár týdnů a už se ukazuje, že si s ní strážníci nevědí rady. Třeba busker Colin Stuart musel za hru na náměstí Republiky zaplatit pokutu dvě stovky. Právě jeho foukací harmonika totiž podle hlídky vyhrávala příliš vysoko.

Stuart, mimochodem vynikající americký hudebník, považuje vyhlášku za absurdní. „Hrál jsem před obchodním centrem, na rušném náměstí plném turistů. Jakými vysokými tóny moje akustická kytara a malá foukací harmonika někoho rušily?“ ptá se Stuart.

Co říká nová vyhláška

Na území památkové rezervace:
a) lze akustické produkce provozovat výhradně bez použití přídavných zesilovacích zařízení,
b) je zakázáno používat hlasité hudební nástroje, např. bicí nástroje, hlasité etnické nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů,
c) je zakázáno používat dudy a dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména pikoly nebo hoboje,
d) žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s dusítkem.

Pouliční uměleckou veřejnou produkci ve formě akustické produkce lze provozovat na místech nacházejících se na levém břehu Vltavy pouze v hodinách označených lichou číslovkou, na pravém břehu Vltavy je možno tuto produkci provozovat pouze v hodinách označených sudou číslovkou.

Městská policie se brání, že zatím udělila pokuty jen čtyři. „Strážníci zjistili v centru Prahy celkem 23 případů porušení vyhlášky. Jen čtyřikrát ale uložili blokovou pokutu na místě, a to z toho důvodu, že buskeři byli na některé nedostatky již jednou upozorněni,“ hájí postup pražských strážníků jejich mluvčí Irena Seifertová. Výše pokut navíc byla podle ní zatím jen symbolická.

Co strážník, to názor

Nejde ale jen o pokuty. Pouličním umělcům se nelíbí hlavně to, že záleží na každém strážníkovi, jak s vyhláškou sám naloží. Co projde u jednoho, může druhý zakázat. Busker Juraj Hellebrandt s tím má čerstvou zkušenost. Na Staroměstském náměstí hrál na caisu - dutý nástroj z tvrzené oceli připomínající létající talíř.

„Strážník mě vykázal, že prý bubny jsou zakázané. Přitom dvacet minut předtím mě kontroloval jeho kolega a všechno bylo v pořádku,“ nechápe Helebrandt. Hlavou kroutí i nad tím, že by mohl být měkký zvuk caisy příliš hlasitý a že podle strážníka patří mezi bubny.

Na protest proti nové vyhlášce uspořádali buskeři už tři pochody. Čtvrtý, spojený s podpisem petice, chystají na 30. března.

Regulovat ano, ale jinak

Paradoxní je, že po regulaci pouličního umění volali i samotní buskeři. Rozumná pravidla by totiž pomohla nejen obrazu metropole a klidu místních obyvatel, ale i jim samotným. Nájemníci ani turisté by nemuseli trpět nekvalitní nebo několik hodin trvající produkcí a dobří hudebníci by o místo nesoupeřili třeba s Pražanům donedávna důvěrně známým komerčním spolkem „indiánů“.

Caisa.
Caisa. | Foto: Archiv Juraje Hellebrandta

„Pravidla potřeba jsou, ale musí být jednoduchá, logická a srozumitelná,“ myslí si etnolog Matěj Kratochvíl. „Zastupitelům se otevírá celá řada možností – mohou ke hraní vymezit jen některé hodiny či místa, jasně omezit hlasitost na decibely nebo například zavést nízký registrační poplatek,“ vypočítává.

Podobné formy regulace v zahraničí už řadu let úspěšně fungují. Pražští zastupitelé ale o žádných změnách neuvažují. „Podoba vyhlášky je výsledkem poměrně dlouhých jednání z minulého roku. V této chvíli nejsou žádné návrhy na její změnu, ale budeme ji samozřejmě vyhodnocovat,“ uvedl za tiskové oddělení magistrátu Vladimír Řepka.

V metropoli se tak i přes protesty buskerů hraje a pokutuje dál – hudebníci smí hrát v sudých hodinách jen na pravém a v lichých jen na levém břehu Vltavy a výhradně bez zesilovače a strážníci se dál učí poznat vysoký tón.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy