Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) vyhlásil místní referendum o kritériích pro výběr nového sídla městské části Prahy 7. Hlasování bude 11. a 12. ledna 2013. Soud tak vyhověl lidem, kteří se obávali předražení nové radnice. Jde o první podobné rozhodnutí, sdělila ČTK mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Kasační stížnost k NSS podal Přípravný výbor pro konání místního referenda v Městské části Praha 7 za nepředraženou radnici. Výbor usiloval o uspořádání referenda, ale zastupitelstvo mu hlasy koalice nevyhovělo. Své rozhodnutí podložilo odbornými posudky, podle nichž nebyly v referendu správně formulovány otázky. Petenti neuspěli ani se žalobou k Městskému soudu v Praze. NSS ale dospěl k závěru, že všechny čtyři otázky navržené pro místní referendum jsou položeny jednoznačně a jejich znění neodporuje zákonu. Proto sám referendum vyhlásil.
Starosta městské části Marek Ječmének (ODS) ČTK řekl, že rozhodnutí radnice bylo podloženo právními posudky. "Snažili jsme se vše udělat správně a v souladu se zákonem," uvedl.
Pod výzvu k vyhlášení referenda se spolu se zástupci sdružení Letná sobě a Praguewatch, opoziční Strany zelených, TOP 09 a také KDU-ČSL podepsaly více než čtyři tisíce lidí. "Rozhodnutí pro nás znamená obrovskou úlevu. Potvrdila se tak naše původní přesvědčení," řekl za přípravný výbor opoziční zastupitel Ondřej Mirovský (SZ). Podle něj jde o největší investici, kterou kdy Praha 7 plánovala, obyvatelé by tak měli mít možnost se k ní vyjádřit. "Doposud ale radnice žádnou diskusi neumožnila," doplnil.
Obyvatelé Prahy 7 při hlasování zodpoví čtyři otázky. První z nich se týká toho, aby celkové náklady na pořízení sídla nepřekročily 500 milionů korun. Tématem druhé otázky je vyhlášení nového výběrového řízení s preferencí výstavby na pozemku ve vlastnictví městské části. Dále se lidé vyjádří k tomu, zda budou hlavními hodnotícími kritérii ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a zda bude vyhlášena architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů. "Jediné, co je pro mě nepochopitelné, je vypsání architektonické soutěže," komentoval otázky referenda starosta Ječmének.
Nejvyšší správní soud v rozhodnutí zdůraznil význam místních referend, v nichž mohou voliči jasně vyjádřit svůj názor na různé kontroverzní projekty a další problémy lokální komunity. Soud hlasování označil za demokratickou pojistku na místní úrovni politického rozhodování.
"Pokud zastupitelstvo obce takovou možnost odmítá a snaží se, aniž jsou pro to zákonné důvody, všemi dostupnými prostředky zablokovat místní referendum na základě iniciativy občanů, může to být zároveň signálem, že je 'cosi shnilého v království dánském'," uvedl soudce zpravodaj Josef Baxa.
O novém sídle se v Praze 7 debatuje řadu měsíců. Městská část nyní sídlí v budově na nábřeží Kapitána Jaroše, kde jí v roce 2015 skončí nájem. Do té doby se chce přestěhovat. Některé zvažované varianty ostře kritizovala opozice jako předražené.