Soud chyboval, taxikář se pokutě 400 tisíc zřejmě vyhne

ČTK ČTK
10. 5. 2011 11:15
Podle Nejvyššího soudu nemohou být taxikáři pokutováni za to, že vystaví ceník s vyššími cenami
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Taxikář z Prahy zřejmě nebude muset zaplatit pokutu 400 tisíc korun za to, že v ceníku na dveřích vozidla uváděl jízdné převyšující regulaci.

Nejvyšší správní soud (NSS) kvůli nesprávnému výkladu zákona o cenách vrátil případ Městskému soudu v Praze. Kauzou se zabýval i rozšířený senát NSS, který zasahuje ve sporných otázkách.

Podle advokáta Kolji Kubíčka z rozhodnutí vyplývá, že taxikáři nemohou být pokutováni jen za to, že vystaví ceník s vyššími cenami. Je třeba, aby je kontroloři pokutovali za konkrétní předražené jízdy.

Provádějí se kontrolní jízdy

"Je to částečná výhra pro ty případy, kde se pokuty opírají jen o ten ceník," uvedl Kubíček. Na starší případy podle něj nový rozsudek nedopadne. Nic se podle Kubíčka nezmění ani v praxi, rozhodnutí neznamená, že taxikáři mohou volně překračovat cenovou regulaci.

Úředníci již nyní provádějí kontrolní jízdy, při kterých si nechávají vydat od řidiče doklad. Ten se pak stane podkladem k pokutě.

Zákon o cenách přesně stanovuje, že "prodávající je při prodeji spotřebního zboží konečnému spotřebiteli povinen označit je cenou platnou v okamžiku nabídky".

Podle Nejvyššího správního soudu taxikář tuto povinnost splnil, přestože řádně vystavený ceník nerespektoval nařízení o cenové regulaci taxislužeb. Pokuta prý v tomto případě nemůže být odůvodněná porušením zákona o cenách.

Úředníci i soud chybovali

"Jestliže tedy stěžovatel označil své zboží (taxislužbu) cenou, za kterou je nabízel, splnil povinnost (...), neboť toto ustanovení mu ukládá informovat o ceně, za kterou své zboží nabízí, nikoli o ceně, jež je v souladu s ustanoveními o regulaci cen," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Lenkou Kaniovou.

Pražští úředníci i Městský soud v Praze podle NSS chybovali a jejich rozhodnutí jsou nezákonná. "Nesprávná interpretace zákonných ustanovení a z ní vyplývající konstatování o spáchání správního deliktu má nutně důsledky i v otázkách stanovení pokuty za tento správní delikt," uvedl NSS.

Kontroloři taxikáře přistihli v březnu 2007. Zrovna parkoval na stanovišti a neměl žádného pasažéra. Podle ceníku na dveřích požadoval nástupní sazbu 70 korun, cena za jeden kilometr činila 99 Kč a čekání za jednu minutu deset korun. Přitom pražský předpis povoluje nástupní sazbu 40 korun, jízdné 28 korun za kilometr a šest korun za čekání.

Jízdné prý navyšuje, aby mohl poskytovat komfort

Nejvyšší správní soud zároveň v novém rozhodnutí opět potvrdil oprávněnost regulace cen taxislužeb, kterou se taxikáři neúspěšně pokusili zpochybnit také u Ústavního soudu.

Neuznal ani taxikářův argument, že jízdné předražuje kvůli tomu, aby mohl zákazníkům poskytnout patřičný komfort. Podle NSS nelze akceptovat, že provozovatel kvalitnějšího vozidla je oprávněn svévolně účtovat zákazníkovi cenu vyšší, než je úředně stanovená maximální cena.

"Žalobce svým jednáním poškodil dobré jméno hlavního města Prahy, ale i celé profesní skupiny provozovatelů silniční dopravy," uznal NSS. Pražští taxikáři jsou často terčem kritiky kvůli kořistnickému přístupu k cizincům a vysokým cenám.

 

Právě se děje

Další zprávy