"Šmejdů" v Praze je míň, dohlíží na ně tým Senior

ČTK ČTK
15. 5. 2013 14:53
Policie eviduje téměř poloviční počet trestných činů spáchaných na starších lidech
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V Praze klesá počet krádeží či podvodů páchaných na seniorech.

Zatímco v prvních čtyřech měsících loňského roku evidovala policie 137 takových činů, letos jich za srovnatelné období bylo 69. Nejzranitelnějšími oběťmi z této skupiny i nadále zůstávají osamělí a důvěřiví lidé, kterým chybí sociální kontakt.

"Senioři z metropole si už dávají pozor," uvedl František Vrňata, šéf speciálního policejního týmu Senior.

Tento fakt připisuje prevenci, osvětovým kampaním v médiích i práci svého týmu, který vyjíždí ke každému nahlášenému případu podvodu či krádeže na lidech starších 60 let.

Jako příklad lepší informovanosti seniorů Vrňata zmínil případ z tohoto týdne, kdy pětaosmdesátileté ženě zatelefonoval cizí muž, který se vydával za jejího synovce a pod záminkou dopravní nehody se z ní snažil vylákat 90 000 korun.

Žena mu zprvu uvěřila a řekla mu, že má peníze uložené v bance. Muž pro ni poslal taxi, žena do něj nasedla a v bance skutečně vybrala požadovaný obnos.

Cestou zpátky domů se jí ale celá příhoda začala zdát podivná, a proto zavolala svému skutečnému synovci, který jí potvrdil, že s ní vůbec nehovořil. Stařenka proto své peníze nikomu nevydala a kontaktovala policii.

Vydávání se za příbuzného, nejčastěji za vnuka, patří ke třetí nejčastější legendě, kterou pachatelé používají k obelhání seniorů. Na vrcholu pomyslného žebříčku je nabídka služeb, například různých oprav.

Následuje kategorie "příjmů" - tedy údajné vracení přeplatků, nabídka slev či vyplácení výher. Častou metodou je také žádost o rozměnění pětitisícové bankovky a prosba o vodu či o použití toalety.

 

Právě se děje

Další zprávy