Rodičům, kteří doma věznili své děti, hrozí 12 let

Domácí Domácí
9. 12. 2011 15:12
Chlapci ve věku 1,5 a 3 roky nikdy nebyli u doktora, v holobytě neměli ani žádné hračky
Foto: Reuters

PrahaŠokující případ rodičů, kteří své dva chlapce nikdy nepustili ven z bytu, míří k soudu. Za týrání svěřené osoby jim hrozí až dvanáctileté vězení.

"Obžaloba byla dnes podána k Městskému soudu v Praze," potvrdila v pátek mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Muž podle ní nadále zůstává ve vazbě, žena je stíhána na svobodě.

Děti byly nejprve převezeny do dětského centra Thomayerovy nemocnice, kde v kojeneckém ústavu zůstaly asi měsíc. Nyní jsou už v náhradní rodině. MF Dnes v listopadu napsal, že jsou v péči prarodičů.

Policie o případu informovala na začátku listopadu. Obě přišly na svět doma a byt zřejmě nikdy neopustily. Chlapci ani neměli rodné listy. Když je na jaře objevila policie, reagovali překvapeně i na hračky.

Matka s dětmi nikdy nebyla u lékaře, nebyly zapsané ani v matrice.

Dětem pomohla náhoda

Pravdu o šokujícím životě dětí zjistili policisté jen díky shodě náhod. Do domácnosti ve Vinohradské ulici je na konci dubna přivolaly stížnosti na partnerské hádky.

Nebýt toho, dva chlapci ve věku tří a jednoho a půl roku by dál žili zcela odříznutí od světa. Bez kamarádů, bez hraček a bez lékařské péče.

Rodiče, vyznavači alternativního životního stylu, se hájili tím, že děti chtěli "uchránit od špatného okolního světa". O děti navíc ztratili zájem ve chvíli, kdy se jich dotkl někdo jiný.

Rodina bydlela v holobytě, proto se policisté začali zajímat, v jakých podmínkách děti vůbec žijí. "Od rodičů se dozvěděli, že děti se narodily doma bez jakékoliv lékařské asistence a doposud nemají ani rodný list," popsal Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

"Je to skutečně extrémní případ," potvrzuje Kateřina Jechová, radní Prahy 2 pro zdravotní a sociální oblast. I policisté říkají, že se s něčím podobným ještě nesetkali.

Zcela zabránit podobným případům zřejmě nelze. "Obecně platí, že by byla prospěšná povinná registrace dětí u pediatra," míní Jechová. Jak ale dodává, v této konkrétní kauze by nepomohlo ani to. O existenci dětí totiž nikdo nevěděl, zřejmě ani jejich prarodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy