Režisér Vávra se dočkal státních oslav i ohňostroje

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2011 6:21
Ke stým narozeninám gratulovali Vávrovi prezident i ministr kultury
Otakar Vávra, uctívaný i proklínaný režisér, se dožil sta let.
Otakar Vávra, uctívaný i proklínaný režisér, se dožil sta let. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

PrahaPatří mezi nejkontroverznější české režiséry, mnozí filmoví kritici tvrdí, že umělecká hodnota jeho díla je sporná, dobře známá je jeho poplatnost komunistickému režimu. Přesto se Otakar Vávra v pondělí dočkal takřka "státních" oslav svých stých narozenin.

V pražském Mánesu Vávra nejen slavil, ale také křtil doplněné a rozšířené vydání svých pamětí z roku 1994.

V roli kmotrů knihy nazvané Paměti aneb Moje filmové 100letí mu blahopřáli prezident Václav Klaus, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a režisér Jiří Menzel. Mezi gratulanty byly desítky dalších filmařů a herců.

Prezident Klaus: Úžasné, bezvadné

"Je to úžasné, že tu Otakara Vávru máme a že se dožívá sta let. Asi nikdo z nás nikomu k takovým narozeninám negratuloval. Kniha jeho pamětí je bezvadná - každému ji doporučuji," řekl Klaus. Oslavenci před několika lety udělil nejvyšší státní vyznamenání a tím dal podle svého vyjádření jasně najevo, co si o něm myslí.

Ministr Jiří Besser pak jubilantovi předal medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za propagaci české kultury ve světě.

Otakar Vávra na akci dorazil se svou manželkou Jitkou Němcovou. Ta k jeho výročí natočila oslavný dokument Stovku má člověk jednou za život, který v neděli uvedla Česká televize.

Mezi dalšími gratulanty byli herci, kteří hráli ve Vávrových filmech, i filmaři. Například Jaromír Hanzlík dal Vávrovi pusu na čelo, dokumentaristky Alena Činčerová a Adéla Sirotková mu zase předaly stovku jeho oblíbených párků. Hlavní část pondělní oslavy doprovodil ohňostroj nad Vltavou.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy