Radioaktivní váleček z Podolí sloužil k léčbě nádorů

Markéta Žižková
30. 9. 2011 14:30
Předmět je z poloviny minulého století. Jak se na hřiště dostal, není stále jasné
Jak se dvoucentimetrový váleček na hřiště dostal, odborníci nejspíš nikdy nezjistí.
Jak se dvoucentimetrový váleček na hřiště dostal, odborníci nejspíš nikdy nezjistí. | Foto: Reuters

Praha - Radioaktivní váleček, který byl zdrojem zvýšené radiace v pražském Podolí, se zřejmě používal v lékařství při léčbě nádorů. Jak se na hřiště dostal, ale experti nevědí.

Podle odborníků ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost obsahuje dvoucentimetrový předmět pravděpodobně Radium 226.

"Zatím to vypadá, že nalezený váleček se používal  jako zdroj při takzvané brachyterapii, což je způsob léčby nádorových onemocnění," řekla Aktuálně.cz náměstkyně pro radiační ochranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová. 

Podle ní pochází předmět z 50. nebo 60. let minulého století. Pátrání po jeho původu odborníkům ztěžuje i fakt, že na něm nenalezli žádný identifikační znak. Ten přitom na podobných předmětech obvykle bývá.

Dohledat registraci válečku, ze kterého vyzařuje radiace, není podle Petrové možné. "V té době vládl chaos. S takovýmto materiálem se nenakládalo tak opatrně jako dnes," vysvětlila.

Podle ní to navíc není poprvé, kdy se objevil podobný nález. Už v minulosti úřad řešil výskyt například radiových jehel, které se také používaly v medicínském prostředí. 

Odborníci zatím předmět stále zkoumají. Přesnější informace by měli mít příští týden.

Na  zvýšenou radiaci v pražském Podolí upozornil muž, který šel se svou rodinou na dětské hřiště. "Z měření vyplývá, že hodnoty dávkového příkonu v místě zvýšené radioaktivity se pohybovaly v rozmezí 0,5-1mSv/h," uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Podle odborníků se lidé o své zdraví bát nemusí.


 

 

Právě se děje

Další zprávy