Praha - Obyvatelé Prahy se v noci cítí více ohroženi na Václavském náměstí, než na Žižkově. Vychází to z výzkumu, který v uplynulých čtyřech letech prováděli zaměstnanci Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Podle výzkumníků, kteří podrobně vyzpovídali přes čtyři sta lidí, se obyvatelé v centru bojí především podezřelých osob, jako jsou opilci, bezdomovci, narkomani či příslušníci etnických skupin, zatímco na sídlištích vzbuzují strach tmavá a neosvětlená místa či zpustlé budovy. Respondenti zmínili opakovaně jako riziková místa také parky.
Nejmarkantnější rozdíly odhalilo dotazníkové šetření v pocitu bezpečí žen a mužů na Žižkově. Zatímco přes sedmdesát procent mužů odpovědělo, že se v této oblasti cítí spíše bezpečně. Na stejnou otázku odpovědělo přes čtyřicet procent žen záporně.
Obávaná Parukářka a Karlovo náměstí
Jako problémová místa označili žižkovští Pražané oblast Dolního Žižkova, ulice Koněvova, Spojovací či Husitská. Nebezpečně vnímají také Olšanské nebo Žižkovské náměstí, park Parukářka, Vítkov či okolí stanice metra Náměstí Jiřího z Poděbrad.
Dvaadvacetiletá studentka Dorota Šuráňová, která v Praze žije odmalička, potvrdila, že by sama do parku Parukářka nešla. "Jednou v životě jsem šla tunelem pod Vítkovem a potkala jsem tehdy jediného opilého člověka. Z opuštěných míst mám strach, takže se mu od té doby vyhýbám," dodala také.
Dotazovaní pražští obyvatelé se shodli na tom, že na Praze 1 se spíše necítí bezpečně. Podle autorek zprávy o sondě do názorů obyvatel pražských čtvrtí, Jany Jíchové a Jany Temelové, je to dáno především vysokou koncentrací nočních podniků a rizikově vnímaných osob. Nejohroženěji se přitom cítí starší lidé.
Mezi riziková místa, podle odpovědí ve výzkumu, patří okolí Malé Strany a Starého města, ulice Vodičkova, Ve Smečkách a rušné Václavské náměstí. Mezi obávané parky patří Petřín, Kampa nebo Karlovo náměstí. Opakovaně bylo zmiňováno také Hlavní a Masarykovo nádraží.
„Na Václaváku se nebojím, protože je okolo hodně lidí," uvedla Šuráňová. Hlavní nádraží je podle ní spíše místem nepříjemným než nebezpečným. "Pohybuje se tam hodně bezdomovců a opilých lidí, kteří si chtějí povídat, ale kriminálních živlů jsem nikdy moc nepotkala," řekla.
Nejčastějším trestným činem v hlavním městě je krádež
Pražská metropole představuje jeden z regionů s nejvyšší kriminalitou. Což je dáno vyšší koncentrací sociálně deviantních osob a kumulací potenciálně nebezpečných míst. Mezi nejčastější trestné činy patří krádeže a loupeže. Podle policejní statistiky však kriminalita v Praze klesá. V roce 2008 bylo zjištěno přes 83 tisíc kriminálních činů, zatímco vloni jich pražští policisté evidovali o deset tisíc méně.
Autoři výzkumu s názvem Sociální deprivace v městském prostředí, se rozhodli výsledky rozsáhlé více tematické studie, prezentovat veřejnosti také prostřednictvím výstavy, která je k vidění v předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty na Albertově.
"Na hodnocení deprivace bylo pohlíženo dvěma způsoby, jednak očima statistiky a dále prostřednictvím názorů aktérů městského rozvoje, rezidentů či uživatelů určitých prostor" řekla k výstavě kurátorka Jana Jíchová.
Výstavu si lze prohlédnout až do 22. listopadu.