Pražští zastupitelé ODS Šťastný a Richter rezignovali

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 4. 2013 14:14
Jako důvod oba uvedli netransparentní politiku ODS v Praze
Foto: ODS

Praha - Pražští zastupitelé ODS Boris Šťastný a Milan Richter ve čtvrtek oznámili svoji rezignaci na posty zastupitelů hlavního města.

Oba shodně jako důvod uvádějí nespokojenost s politikou pražské koalice v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Šťastný se označil za "disidenta pražské ODS".

"Marně jsem se pokoušel poukazovat na problémy. Nemám žádnou možnost za stávajícího rozdělení hlasů tyto věci nějak změnit. Na konci jednání proto odstupuji z mandátu zastupitele. Děkuji voličům a slibuji, že ze svých zásad nikdy neslevím. I nadále budu hájit zájmy voličů z pozice pražského poslance," řekl Šťastný zastupitelům.

"Motivace tohoto mého kroku je jasná: nechci se zúčastnit dalšího poškozování ODS kvůli práci stávajícího vedení pražského magistrátu. Nechci a neumím být opozicí v naší vlastní koalici a neumím vysvětlit konkrétní špatné kroky magistrátu občanům. Za toto dlouhodobé poškozování značky ODS na celopražské úrovni odmítám nést politickou spoluzodpovědnost," uvedl Richter.

Netransparentnost a nekompetence

Oba radní poukázali zejména na netransparentnost pražské politiky a také na některé konkrétní kauzy. "Odmítám nadále nést politickou i osobní odpovědnost za věci, se kterými zásadně nesouhlasím," uvedl Šťastný s tím, že na magistrátu podle něj vládne nekompetence, nezodpovědnost a netransparentnost.

Podle Richtera je případů stojících za jeho odchodem celá řada. Kromě netransparentnosti při řízení radnice a ohledně zakázek uvedl například kauzu Opencard, situace ohledně Kongresového centra Praha, dopravního podniku či Incheby.

Šťastný rovněž zkritizoval stav dopravního podniku, kde podle něj panuje chaos, nebo projekt Opencard, kvůli kterému nyní rada čelí obvinění. Jde přitom o problémy, které nové vedení Prahy zdědilo z Bémovy éry. "Odmítám tvrzení, že někdo za 2,5 roku nestihne tolik kritizované věci napravit. Každý musí vidět, že nové vedení mělo čas a prostředky dát věci do pořádku," dodal Šťastný a zdůraznil, že on sám za Bémovy éry žádné funkce ve vedení Prahy nezastával.

Lži a populismus, tvrdí radní Udženija

"Dlouho jsem neslyšela větší snůšku populismu a lží. Mrzí mě to od vás, byli jsme kolegové, ale toto bylo nepravdivé a nehorázné. Možná je i dobře, že jste se mandátu vzdal, a já vám za to děkuji," reagovala na Šťastného prohlášení radní Aleksandra Udženija (ODS).

Šťastný mandát složí po čtvrtečním jednání zastupitelstva, nahradit by ho podle zastupitelů za ODS měl Bohumil Zoufalík, místostarosta desáté městské části. O Zoufalíkovi se v zastupitelstvu mluví jako o člověku blízkému Tomáši Hrdličkovi.

Zastupitele a starostu Prahy 10 Milana Richtera by měl podle volební kandidátky nahradit ve funkci jeho někdejší asistent Ivan Vinš.

"Způsob, jakým ODS funguje v koalici s TOP 09, dlouhodobě poškozuje občanskou stranu. ODS byla vždy od revoluce hlavním hnacím motorem tohoto města," uvedl Richter. "A  tak mi nezbývá, než na post zastupitele ZHMP rezignovat sám, protože již dál odmítám nést spoluzodpovědnost za špatné řízení města a neumím občanům kroky magistrátu vysvětlovat," doplnil Richter, který nadále zůstává členem ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy