Nový územní plán má podporu, i přes výhrady ministra

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 6. 2012 23:45
Ministerstvo trvá na tom, že postup Prahy je rizikový, přesto zřejmě zastupitelstvem projde
Ministr Kamil Jankovský upozorňuje Prahu na možná rizika při zastavení přípravy územního plánu.
Ministr Kamil Jankovský upozorňuje Prahu na možná rizika při zastavení přípravy územního plánu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj již podruhé vyjádřilo pochybnosti o tom, zda Praha postupuje správně při schvalování územního plánu. Zároveň ale ministr předeslal, že jde jen o upozornění a konečné rozhodnutí je zcela v kompetenci magistrátu.

A koalice plánuje, že i přes varování ministerstva ve čtvrtek zastaví dosavadní přípravy územního plánu a začne pracovat na takzvaném metropolitním plánu.

"Je mimo veškerou pochybnost, že zastupitelstvo Prahy má pravomoc rozhodnout o tom, zda Praha bude, či nebude mít územní plán. Zásadní ovšem je, zda postup, který k naplnění svého rozhodnutí zvolí, bude v mezích platných právních předpisů a bez rizik zpochybnění platnosti a závaznosti takto pořízeného územního plánu," píše ministr Kamil Jankovský v dopisu, který zaslal primátorovi.

Jde už v pořadí o druhý dopis, který ministerstvo v této věci magistrátu posílá. První dorazil minulý týden a koalice kvůli němu stáhla projednávání územního plánu z programu schůze zastupitelstva a požádala ministra o další stanovisko.

To ale podle mluvčí ministerstva Jany Jabůrkové zůstalo prakticky stejné. Ministerstvo pochybuje o tom, že zvolený postup je legislativně zcela v pořádku, a upozorňuje na nebezpečí soudů.

Má výhrady i ke změně měřítka, které se má ze současných 1:10 000 změnit na 1:25 000. "Toto měřítko zkrátka stávající platné právní předpisy neumožňují použít," zní stanovisko ministerstva. I to by teoreticky mohlo vést k arbitrážím.

"V územním plánu by nebylo vůbec možné odečíst čísla parcel, parcely by v něm nebyly vidět vůbec a vlastníci pozemků či staveb by tak nevěděli, zda se jich projednávání územního plánu týká, či nikoli, což by nakonec mohlo vyústit v poměrně velké množství soudních sporů," myslí si náměstek ministra Miroslav Kalous.

ODS plán podpoří

Náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), který má přípravu plánu na starosti, ale obavy ministerstva nesdílí. "Změny jsou podle dostupných právních analýz zcela v souladu s platným stavebním zákonem a prováděcí vyhláškou. Přijetí nic nebrání," uvedl Hudeček.

Stejně tak vyjádření ministerstva, že magistrát má právo o pořízení územního plánu rozhodnout, vede koalici k tomu, že je v pořádku v záměru pokračovat.

"Dopis říká, že nejsme v rozporu se zákonem a upozorňuje na některé skutečnosti. V tuto chvíli nevidím důvod nepodpořit tisky pana náměstka," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS). Podporu občanských demokratů garantoval už dříve i primátor Bohuslav Svoboda.

Ačkoli vydává svou stranu za jednotnou, nebude se zřejmě moci spolehnout na hlasy všech spolustraníků. Kvůli rizikům, na která upozornilo ministerstvo, jsou ohledně postupu skeptičtí i někteří občanští demokraté.

"Také se mi nelíbí, že zatímco se připravuje nový územní plán, zároveň se schvalují změny v tom starém. To vidím jako prostor pro korupci," myslí si zastupitel Boris Šťastný (ODS). 

Proti jsou i opoziční sociální demokraté. Těm se nelíbí například to, že zastavení dosavadních příprav by mohlo zpomalit některé důležité stavby. Kalous totiž upozornil, že pokud by se mělo čekat na zcela nový plán, mohl by se například Pražský okruh zpozdit až o 5 let.

"To je pro nás neakceptovatelné. Předložený záměr by měl být přehodnocen tak, aby k takovýmto průtahům u významných projektů kvůli přidělení územního rozhodnutí nedocházelo," uvedl zastupitel a člen výboru pro územní rozvoj Miroslav Poche.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy