Pražská zoo se pyšní novým přírůstkem ohroženého tygra

11. 9. 2013 12:57
Chovatelé se starají již o třetí generaci tygra sumaterského.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražská zoo má další vzácný přírůstek. Na konci července se tu totiž narodilo mládě vzácného tygra sumaterského. Sameček, který zatím nemá jméno, dosáhl minulý týden váhy 3,5 kila.

Sameček minulý týden poprvé vylezl ze své porodní boudy, ve které ho samice Surami schovávala téměř dva měsíce.

Porod tygra sumaterského přitom ohrozily červnové povodně. "Vzhledem k červnovým událostem, kdy byla Surami spolu s Falcem kvůli povodni evakuována do ubikace tygrů ussurijských v horní části zoo a vystavena velké zátěži při uspání a následnému stresu z neznámého prostředí, jsme velmi rádi, že vše zatím probíhá bez komplikací," vysvětlila vrchní chovatelka kočkovitých šelem Věra Makovská.

Pavilon kočkovitých šelem se stále opravuje, ale ředitel Zoo Miroslav Bobek slibuje, že jej otevřou nejpozději prvního ledna příštího roku. "Oprava interiérů probíhá tak, aby samice i mládě měly klid. To znamená, že znovuotevření pavilonu se výrazně oddálilo," vysvětlil.

Návštěvníci však mládě budou moci spatřit ve venkovním výběhu, kam by mohlo začít chodit v listopadu. "Bude záležet, zda bude šikovný a schopný následovat matku," uzavřela chovatelka Makovská.

Tygr sumaterský je nejmenším z poddruhů tygra a patří mezi kriticky ohrožená zvířata. V rezervacích na ostrově Sumatra v Indonésii, jeho přirozeném teritoriu, se pohybuje už jen něco málo přes čtyři sta jedinců.

V evropských zoologických zahradách žije asi stovka tygrů. Zoo Praha vychovává již třetí generaci těchto ohrožených kočkovitých šelem. Prvním narozeným tygrem byl samec Dustin v roce 1994.

 

Právě se děje

Další zprávy