Rekordní rok pražské zoo. Rozmnožila 228 druhů zvířat

ČTK ČTK
16. 12. 2014 14:02
Do konce listopadu se v zoo narodilo 1227 mláďat. Některá ale nepřežila.
První, nejkritičtější období mají mláďata zdárně za sebou.
První, nejkritičtější období mají mláďata zdárně za sebou. | Foto: Zoo Praha - Petr Hamerník

Praha - Pražská zoologická zahrada letos rozmnožila 228 druhů zvířat, což je nejvíce v její historii. Do konce listopadu se v ní narodilo 1227 mláďat.

Některé chovatelské pokusy však skončily neúspěchem. Kritické první období ze zajímavých mláďat nepřežili například vzácný papoušek kakadu palmový nebo hrabáč kapský.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek zdůraznil vysoký počet výjimečných odchovů. "Velmi často to jsou druhy ohrožené, velmi obtížně množitelné. V některých případech jsme je rozmnožili jako první, někdy na světě, někdy v Evropě," uvedl.

Považuje za pochopitelné, že rozmnožování vzácných živočichů není spojeno jen s úspěchy. "Neúspěchy k tomu patří, vždy k nim dochází navzdory velké péči," doplnil ho kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský. Ten se musel smířit s tím, že nepřežila mláďata želvy egyptské.

Pražské zoo se však ze zvířat, které má Velenský na starosti, podařilo jako první na světě odchovat trnorepa mezopotámského. "Podařilo se nám ho rozmnožit dokonce dvakrát, což je vzácnost," poznamenal Velenský.

Z nakladených vajíček samice Sáry se vylíhlo 27 mláďat tohoto býložravého ještěra, který pochází z pomezí Iráku a Íránu. Po pětiletém úsilí se jeho tým dočkal také pěti mláďat velmi vzácného varana moluckého.

Mezi savci má především pro odborníky mimořádný význam odchov rypoše obřího, což je podzemní hlodavec, kterého pražská zoo chová jako jediná v Evropě. V říjnu se narodila tři mláďata tohoto zvířete, které žije celý život v podzemí a orientuje se mimo jiné podle vibrací a magnetismu.

Pro návštěvníky však budou zřejmě zajímavější čtyři gepardí koťata, která by měla být ve výběhu k vidění na jaře. "Brzy jim budou čtyři týdny, to nejhorší mají zdárně za sebou," řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Hrabáč kapský nepřežil
Hrabáč kapský nepřežil | Foto: Zoo Praha

Z ptáků v pražské zoo dokázali jako první v Evropě odchovat mláďata kachničky obojkové. "Nikde je dosud nedokázali udržet při životě," řekl kurátor ptáků Antonín Vaidl. Výjimečný byl také odchov tří mláďat supa mrchožravého v jednom hnízdě, protože obvykle tam bývají jen dvě. Po devíti letech se podařilo zahradě odchovat papouška amazoňana modrobradého.

Nová mláďata si pražská zoo slibuje také od řady nových zvířat, která do ní přibyla. S cílem oplodnit samice pořídila sloního samce Ankhora. Rozmnožit by se mohly rovněž páry gibonů, mravenečníků nebo jedovatého hada chřestýšovce mangšanského, kterého vědci objevili teprve před pětadvaceti lety.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy