Africká asociace vyšetřuje zoo v JAR kvůli antilopám z Prahy

ČTK ČTK
2. 9. 2014 16:39
Zoo osm antilop údajně utratila kvůli chybějícímu veterinárnímu vyšetření.
Antilopa (ilustrační foto).
Antilopa (ilustrační foto). | Foto: Zoo Praha

Praha/Johannesburg - Zoo v Johannesburgu, kam z Prahy mířily nakonec utracené antilopy sitatunga, má od 25. srpna pozastavené členství v Africké asociaci zoologických zahrad a akvárií (PAAZAB), která mimo jiné organizuje chovné a výměnné programy.

Zatím jde o dočasné opatření do konečných závěrů vyšetřování tohoto případu, uvedla asociace na svých internetových stránkách.

O tomto rozhodnutí asociace, která je africkou obdobou Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), na svém facebookovém profilu informovala i pražská zoo. "To je velmi závažný krok, který bezpochyby vyjadřuje, kde došlo k pochybení," doplnila k tomu.

Chybělo veterinární vyšetření

Osm antilop bylo utraceno údajně kvůli chybějícímu veterinárnímu vyšetření. Do Jihoafrické republiky se dostaly v pátek 1. srpna letecky přes Frankfurt nad Mohanem, úřady jejich dovoz zakázaly. Měly být vráceny zpět, nebo utraceny, načež o dva dny později byly usmrceny.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek byl případem rozhořčen. Zvířata podle něj měla všechna vyšetření, která jihoafrická strana požadovala. Poukázal rovněž na laxní přístup jihoafrické zoo, která navíc plánovala darovaná zvířata obratem prodat soukromníkovi.

Bobek: nesmí se to opakovat

Okamžitě na tyto skutečnosti dopisem upozornil výkonného ředitele světové asociace WAZA Geralda Dicka. V úterý Bobek upozornil, že světové i africké asociaci a příslušným jihoafrickým úřadům poskytla pražská zoo veškeré dokumenty a stále s nimi komunikuje.

Vyšetřování případu zatím nebylo definitivně uzavřeno. "Přinést by to mělo to, aby se podobná věc nemohla opakovat, přinejmenším mezi členskými zahradami WAZA," uvedl Bobek.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy