Obrazem: Takhle jste zvířata z pražské zoo ještě neviděli

Obrazem: Takhle jste zvířata z pražské zoo ještě neviděli
Zub zmije gabunské (Bitis gabonica) - Fotografie ze skenovacího elektronového mikroskopu barvená počítačem. Tento tvar přeci znáte. Ano! Od doktora! Jeho účelem je proniknout kůží a vpravit do ní co nejrychleji kapalinu skrz kanylu vedoucí vnitřkem zubu. Zda je však injekční jehla okopírovaný zub zmije, anebo ocasní hrot štíra, se již patrně nikdy nedozvíme - oba tvary jsou si velmi podobné.
Peří holuba chocholatého (Ocyphaps lophotes) - Skládaná fotografie ze světelného mikroskopu (86 rovin ostrosti). Reflexně modře zbarvené velké krovky jinak šedohnědý holub chocholatý patrně příliš neocení. Ve své australské domovině je i díky nim snadným cílem predátorů. Za nějaký ten risk však tato krása, jak se zdá, přeci jen stojí.
Svlečka hroznýšovce. Právě kvůli schopnosti zbavit se staré opotřebované kůže, tedy přesněji její vrchní vrstvy, se hadi stali symbolem sebeobnovování, či dokonce nesmrtelnosti. Hadi svlékají vrchní vrstvu pokožky vcelku, a to zpravidla několikrát do roka (frekvence záleží na věku či zdravotním stavu hada). Kromě výměny opotřebované části za novou se tím často zbaví i množství vnějších parazitů. Svlékání je náročný a hormonálně řízený proces, před kterým se hadí kůže zakalí. A protože hadi mění kůži i na povrchu očí, nějakou dobu před svlékáním kvůli zakalení nevidí. Ale řekněte - nestojí lesklá a většinou pestřejší nová kůže za to?
Peří člunozubce afrického (Balaeniceps rex) - Fotografie ze skenovacího elektronového mikroskopu barvená počítačem. Celkově šedí člunozubci patří mezi velmi nenápadné obyvatele afrických bažin. Člunozubec sám o sobě působí jako pomalu kráčející socha mezi trsy papyrusů, a není proto ani divu, že byl západní vědou popsán teprve v polovině devatenáctého století. Krycí zbarvení člunozubce je navíc značně umocněno i jemným prachem, který vzniká rozpadem pochev per a který jej dopomáhá mimo jiné také chránit před vlhkem.
Foto: Petr Jan Juračka
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Petrem Janem Juračkou
19. 10. 2014 12:22
V pražské zoo začíná výstava unikátních snímků Petra Jana Juračky vytvořených vědeckými technikami s použitím mikroskopu.

Fotogalerie - Velmi neobvyklá výstava unikátních záběrů bude ode dneška k vidění v Zoo Praha: nejde o fotografie pořízené běžnými fotoaparáty, nýbrž vědeckými technikami s použitím mikroskopů.

Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy snímal chovance pražské zoo po čtyři roky, aby získal zvětšeniny zubů, peří, srsti či jiných struktur, o kterých nemáte mnohdy ani tušení. S pomocí kurátorů zoo získával průběžně velmi zajímavé materiály, které pak v laboratořích připravoval pro mikroskopii - ať již tu běžnou, světelnou, nebo dokonce v UV světle či pro skenovací elektronový mikroskop.

Výstava bude umístěna v Gočárových domech, přímo v areálu pražské zoo. Na výstavě nebudou však k vidění jen snímky pořízené v klidu laboratoře, ale i světově unikátní snímek živého všiváka sloního, fotografovaný na hřbetu živého slona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy