Praha vyčerpá zbylé 2 miliardy z půjčky evropské banky

ČTK ČTK
8. 8. 2013 11:58
Město jedenáctimilionový úvěr dojednalo na dostavbu metra A z Dejvické do Motola
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha chce vyčerpat zbylé více než dvě miliardy korun z jedenáctimiliardové půjčky, kterou má u Evropské investiční banky (EIB).

Peníze půjdou na rozvoj dopravní infrastruktury, řekl první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Materiál by měli v srpnu projednat radní, v září ho Vávra předloží zastupitelstvu.

Město v minulosti úvěr vyjednalo kvůli dokončení stavby metra A z Dejvické do Motola. Důvodem byly potíže s čerpání evropských dotací.

EIB nabídla až 11 miliard korun na dobu 30 let s odkladem splatnosti šest let. Vedení Prahy původně tvrdilo, že všechny peníze čerpat nebude. Nyní je ale zřejmé, že úvěr využije v plné výši.

"Budu směřovat k tomu, abychom dočerpali úvěr z Evropské investiční banky," uvedl Vávra. Z 11 miliard korun si podle něj Praha dosud půjčila 8,5 miliardy. Podle dřívějších informací bude úrok činit zhruba dvě procenta, předčasné splacení by bylo možné po 18 letech.

Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola by měla být dokončena příští rok. Náklady na stavbu jsou v cenách roku 2008 odhadovány na zhruba 18,5 miliardy korun, při přepočtení k roku dokončení by měly činit asi 21,1 miliardy korun.

Tak se razí metro linky A, podívejte:

Přes 280 milionů eur (asi sedm miliard korun) by měla Praha získat z evropských fondů.

Celková zadluženost Prahy podle dřívějšího vyjádření primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) loni vzrostla na 30,5 miliardy korun, s dalšími závazky třeba za dopravní podnik činí ještě o šest miliard víc.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy