Praha rozdělila 240 milionů na kulturu, nejvíc dostala Archa

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2015 23:07
Bez víceletého grantu Prahy bude naopak od příštího roku například Divadlo Na Fidlovačce, podporu nezískaly ani poetická kavárna Viola či Divadlo komedie.
Divadlo Archa aplauduje dramatikovi Havlovi po premiéře Odcházení.
Divadlo Archa aplauduje dramatikovi Havlovi po premiéře Odcházení. | Foto: Reuters

Praha - Pražští zastupitelé dnes schválili rozdělení grantů na kulturu za víc než 240 milionů korun. Na letošní jednoleté granty půjde 57,5 milionu, zbytek na čtyřleté granty od roku 2016.

Grantová komise posuzovala celkem 612 jednoletých a 37 víceletých projektů. Největší částka připadla Divadlu Archa a víceúčelovému prostoru klub Meet Factory, naopak bez podpory Prahy zůstaly například Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Komedie, Febiofest, Letní shakespearovské slavnosti nebo ceny Grand Czech Design.

O čtyřleté granty žádalo 37 projektů, Praha mezi ně rozdělila 185,4 milionu korun, z nichž 110 milionů korun dostala divadla.

Divadlu Archa hlavní město přidělilo na čtyři roky 90 milionů korun. Podle grantové komise podporu Archy v co největší výši doporučili všichni experti. "Svým významem daleko přesahuje nejen pražský, ale i český, a do určité míry i evropský kontext. Zaměřením na progresivní směry v několika divadelních odvětvích, minoritní cílové skupiny a citlivá společenská témata naplňuje své programové cíle," píše se v dokumentu.

Víceúčelový prostor Meet Factory dostal 40 milionů korun. Z hudebních projektů dostal nejvyšší částku hudební festival Respect World Music Festival, grantová komise mu schválila na čtyři roky osm milionů korun. Šest milionů získal na tuto dobu filmový festival Jeden svět.

V končícím grantovém období dostávalo Divadlo Archa 20 milionů korun ročně, Meet Factory 6,5 milionu korun a Rachot Production na festival světové hudby Respect 1,7 milionu.

Naopak bez víceletého grantu Prahy od příštího roku bude Divadlo Na Fidlovačce. Jeho ředitelka Eliška Balzerová kvůli tomu chtěla vedení divadla opustit, peníze na provoz divadla ale podle médií přislíbil ministr financí Andrej Babiš.

Podpořeno grantem nebylo ani Divadelní sdružení BSP, poetická kavárna Viola, Divadlo Komedie a Divadlo v Řeznické. Bez pražských peněz zůstaly také baletní soubory při Tanečním centru Praha. Podporu nedostaly ani projekty Tanec školám, soutěž mladých módních návrhářů Black Card a Architektonické dědictví Prahy, kde měla vzniknout databáze památek.

V letošních jednoletých grantech se rozdělovalo 57,5 milionu korun. Nejvyšší částky připadly Divadlu Semafor (4,95 mil.), Divadlu X10 hrající ve Strašnickém divadle (4,5 mil.) a divadlu Studio Hrdinů (3,1 mil.).

Žádostí o granty na kulturu dostává Praha asi 800 ročně. Žádat nemohou organizační složky státu, města, obce, městské části ani jejich příspěvkové organizace. Podle nových grantových pravidel mohou být podpořeny z grantů i ziskové subjekty.

 

Právě se děje

Další zprávy