Praha - Pražští zastupitelé v pátek schválili novou protikorupční strategii města. Platit bude pro roky 2011 až 2014. Dokument obsahuje například takzvaný rodný list zakázky, součástí jsou také pravidla pro převod majetku.
Opozice kritizuje, že se strategie vztahuje pouze na magistrát. Občanským sdružením se nelíbí, že součástí strategie není protikorupční ombudsman.
"Strategie předchází vytvoření prostoru pro protikorupční jednání. Jejím cílem je pokračovat v nastartovaném procesu nekompromisního boje proti korupci a také přiblížit agendu města občanům a zrychlit a zpřehlednit vyřizování jejich záležitostí," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS).
Opozice korupční strategii vítá, má k ní ale výhrady. "Jedná se zcela jistě o pozitivní krok správným směrem, i když schválený materiál bohužel není příliš konkrétní a z většiny obsahuje příliš povrchní fráze," uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček.
"Za největší nedostatek strategie považujeme to, že se omezuje pouze na magistrát hlavního města Prahy. Platnost by se měla rozšířit na všechna pracoviště v gesci města, tedy na akciové společnosti, příspěvkové, obecně prospěšné společnosti, případně i městské části," myslí si zastupitel Michal Štěpán (TOP 09).
Udženija: Na dokumentu můžeme ještě pracovat
Protikorupční strategii chce město uplatnit i ve společnostech, ve kterých je jediným vlastníkem. Podle TOP 09 by se ale měla vztahovat i na společnosti, kde je město vlastní většinu.
"Do budoucna budeme hledat takové kroky, aby strategie mohla platit i v příspěvkových organizacích a také ve společnostech, kde jsme většinovým vlastníkem. K tomuto dokumentu je možné se vracet a doplňovat ho. V tuto chvíli je ale lepší méně než nic," dodala Udženija.
Strategie oproti původnímu plánu neobsahuje zřízení postu protikorupčního ombudsmana, což se nelíbí neziskovým organizacím. "Nesouhlasíme s tím, že nová protikorupční strategie rezignuje na zavedení postu protikorupčního ombudsmana," uvedl Martin Kameník z Oživení.
Podle radní Udženiji by zavedení takového postu vyžadovalo změnu zákona. "Ombudsmana by město mohlo zřídit jako magistrátem placeného úředníka, v takovém případě by ale jeho nezávislost byla zpochybnitelná," uvedla Udženija.
Nová pravidla pro veřejné zakázky
Udženija dodala, že vedení Prahy po přijetí protikorupční strategie připraví na jejím základě novelu pravidel pro schvalování veřejných zakázek. "To považuji za ještě důležitější úkol, než schválení strategie," dodala radní.
Změnu protikorupční strategie, kterou schválilo minulé vedení města loni na jaře, slíbila koalice v koaliční smlouvě. Město si nechalo zpracovat analýzu, nakolik bylo uskutečňováno 67 úkolů v původní strategii obsažených.
Zcela bylo splněno 60 procent z nich, 12 procent jen částečně a 16 procent nebylo splněno vůbec. Výbor pro veřejnou správu, EU fondy a protikorupční opatření spolu s Protikorupční radou města Prahy připravili novou strategii.