Praha omezuje hazard. Do tří let zruší polovinu heren

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 12. 2011 18:55
Zastupitelé omezili provoz heren a zpřísnili poplatky za loterijní terminály
Gambler. Ilustrační snímek
Gambler. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Hlavní město vyráží do boje proti hazardu. Zastupitelé ve čtvrtek schválili vyhlášku omezující provoz heren a odhlasovali také přísnější poplatky za loterie.

Vyhláška, která začne platit na začátku ledna, sníží počet míst pro hazard na území Prahy zhruba o polovinu. V současné době je možné hazard v Praze provozovat na více než 1320 místech, nová vyhláška jich povoluje necelých 650.

Automaty z heren ale nezmizí okamžitě, jejich provozovatelům musí nejdřív skončit smlouvy. Praha si bude muset počkat i na rušení videoloterijních terminálů.

Ty dosud povolovalo ministerstvo, od ledna je obce budou moci regulovat. Loterijní zákon ale počítá s tříletou ochrannou lhůtou, po kterou se terminály rušit nesmí.

Zastupitelstvo při schvalování vyhlášky přihlédlo k požadavkům městských částí. Zvláštní situace ale nastala u Prahy 1. Primátor z vyhlášky vyškrtl všechny herny a kasina na jejím území. Městská část se podle něj k vyhlášce nijak nevyjádřila, ale už dříve řekla, že si hazard na svém území nepřeje.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) ale tento týden řekl, že chce herny nejdříve zkontrolovat. Zrušit by se podle něj měly jen ty problematické. Herny pro turisty by si přál zachovat.

Přísnější poplatky

Zastupitelé také přijali vyhlášku, která zpřísňuje poplatky za videoterminály. Nově se budou odvádět poplatky za každý přístroj, dosud se platilo za celý herní systém.

V Praze je podle Lukáše Manharta zhruba 800 herních systémů, zpravidla složených ze tří přístrojů. Výběr tak podle něj bude nyní zhruba trojnásobný a městu vynese 32 milionů korun.

Nová vyhláška ale zároveň ruší zpoplatnění elektromechanických rulet, které Praze ročně vynášejí osm milionů korun. Příjmy města se tak celkově zvýší o 24 milionů korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 57 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy