Praha omezuje hazard. Do tří let zruší polovinu heren

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 12. 2011 18:55
Zastupitelé omezili provoz heren a zpřísnili poplatky za loterijní terminály
Gambler. Ilustrační snímek
Gambler. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Hlavní město vyráží do boje proti hazardu. Zastupitelé ve čtvrtek schválili vyhlášku omezující provoz heren a odhlasovali také přísnější poplatky za loterie.

Vyhláška, která začne platit na začátku ledna, sníží počet míst pro hazard na území Prahy zhruba o polovinu. V současné době je možné hazard v Praze provozovat na více než 1320 místech, nová vyhláška jich povoluje necelých 650.

Automaty z heren ale nezmizí okamžitě, jejich provozovatelům musí nejdřív skončit smlouvy. Praha si bude muset počkat i na rušení videoloterijních terminálů.

Ty dosud povolovalo ministerstvo, od ledna je obce budou moci regulovat. Loterijní zákon ale počítá s tříletou ochrannou lhůtou, po kterou se terminály rušit nesmí.

Zastupitelstvo při schvalování vyhlášky přihlédlo k požadavkům městských částí. Zvláštní situace ale nastala u Prahy 1. Primátor z vyhlášky vyškrtl všechny herny a kasina na jejím území. Městská část se podle něj k vyhlášce nijak nevyjádřila, ale už dříve řekla, že si hazard na svém území nepřeje.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) ale tento týden řekl, že chce herny nejdříve zkontrolovat. Zrušit by se podle něj měly jen ty problematické. Herny pro turisty by si přál zachovat.

Přísnější poplatky

Zastupitelé také přijali vyhlášku, která zpřísňuje poplatky za videoterminály. Nově se budou odvádět poplatky za každý přístroj, dosud se platilo za celý herní systém.

V Praze je podle Lukáše Manharta zhruba 800 herních systémů, zpravidla složených ze tří přístrojů. Výběr tak podle něj bude nyní zhruba trojnásobný a městu vynese 32 milionů korun.

Nová vyhláška ale zároveň ruší zpoplatnění elektromechanických rulet, které Praze ročně vynášejí osm milionů korun. Příjmy města se tak celkově zvýší o 24 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy