Praha nabídne pomoc bezdomovcům. Koupí jim kontejnery

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 6. 2012 9:15
Město vyčlenilo 10 milionů na nákup vybavených obytných jednotek
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hlavní město se chystá koupit 3 mobilní kontejnerové jednotky, ve kterých vznikne zázemí pro bezdomovce. Na takzvaný „kontejnerový program" má připraveno 10 milionů korun.

Každá jednotka se skládá ze 3 kontejnerů. V jednom z nich se nachází zdroj vody, energií, toalety a zázemí pro personál. Zbylé dva kontejnery tvoří lůžka. V jedné mobilní jednotce může přespat až 16 lidí.

"Odhad nákladů na jednu jednotku se pohybuje mezi 1,6 až 1,7 milionu korun. Máme na to připraveno 10 milionů, pokud bychom koupili 3 jednotky, zbylo by nám ještě na provoz," uvedl náměstek Ivan Kabický (ODS).

Výhodou kontejnerů je, že se dají lehce přemístit z jedné lokality do druhé. Město je plánuje využívat tam, kde to bude zrovna potřeba.

"Máme vytipované lokality, o kterých víme, že se tam bezdomovci sdružují. Jde například o lokalitu v Praze 9 na Kolbence nebo v Košířích," popsal Kabický s tím, že kontejnery by se zřejmě nikde nestavěly nastálo.

Podle Kabického kontejnerový program splňuje všeobecný trend v péči o bezdomovce. "Trend velí nesdružovat je na jedno místo, ale nabídnout pomoc přes menší stanoviště," dodal Kabický.

"Nápad je to úžasný, mohly by se užívat podle potřeby v mrazech, ale i fungovat celoročně," myslí si Ludmila Tomešová z Centra sociálních služeb, které v Praze provozuje několik azylových domů a loď Hermes.

Právě do zimy by měly být kontejnery v provozu. Město chce během prázdnin vypsat výběrové řízení a pak se dohodnout s Centrem sociálních služeb, Armádou spásy a dalšími organizacemi starajícími se o bezdomovce na provozování jednotek.

Takhle strávili bezdomovci nejhorší mrazy, podívejte se:

Kontejnery by se měly stavět na pozemcích magistrátu, protože městské části je většinou na svém území nechtějí. "Setkáváme se s odporem vůči podobným zařízením denně. Důkazem je naše loď Hermes, která mohla vzniknout proto, že Vltava nepatří žádné městské části," dodala Tomešová.

Naposledy magistrát spory s městskými částmi musel řešit letos v zimě, kdy se nedokázal dohodnout s žádnou radnicí o přijetí bezdomovců. Nakonec musel postavit stanové městečko na svých pozemcích na Rohanském ostrově i přes odpor Prahy 8.

Centra pro bezdomovce neprošla

Právě kvůli těmto problémům zvažoval Kabický vytvoření vyhlášky, která by městským částem 1 až 10 nařídila na svém území zřídit centrum pro bezdomovce. Nyní má ale přednost vyhláška, která donutí obvody otevřít zařízení pro drogově závislé, proti kterým starostové protestují ještě více.

Ve hře je i možnost, že by se kontejnery daly využít právě pro drogově závislé. Mohly by v nich být ošetřovny, subutexové aplikační místnosti nebo výměna stříkaček. "Na tom nepanuje shoda, protože takové zařízení je přece jen hodně vidět," uvedl Kabický.

Starostové podle něj tuto možnost nechtějí. "To už raději najdou nějaké prostory. Chtějí, aby se drogový problém řešil, ale aby to nebylo vidět," dodal Kabický.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Azylové domy pro potřebné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy