Stan pro bezdomovce vyroste v Praze 8, radnici navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 1. 2012 18:10
Magistrát hodlá během středy postavit na Rohanském ostrově stan pro 50 lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stan pro bezdomovce vyroste zřejmě na Rohanském ostrově. Lidé bez přístřeší v něm budou moci přečkat arktické mrazy nadcházejících dní.

"Na základě zjištění terénních pracovníků, kde se nachází nejvíc lidí bez domova, se bude stan nacházet s největší pravděpodobností na Rohanském ostrově," uvedl náměstek Ivan Kabický (ODS).

Kabický i ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, pro Aktuálně.cz potvrdili, že stavět se začne už ve středu ráno.

Postavit mobilní zařízení trvá zhruba čtyři hodiny. "Stan bude stát po dobu mrazů a bude vytápěn mobilními agregáty," dodal Kabický.

S dotčenou městskou částí umístění stanu nikdo neprojednával, magistrát starostu v úterý po jednání rady postavil před hotovou věc. Město totiž chce stan postavit na vlastních pozemcích, souhlas radnice Prahy 8 tedy nepotřebuje.

Městská část už dříve řekla, že o stanové městečko na Rohanském ostrově nestojí a už loni magistrát s tímto požadavkem odmítla. "Obecně se dá říci, že trvá náš názor, že si takové zařízení u nás nepřejeme," uvedla mluvčí Prahy 8 Radka Wallace.

Stan má kapacitu 50 lidí. "Uvidíme, jak se stan ve středu naplní. Podle toho budeme stavět další na jiných místech," uvedl Ján. Podle Kabického má magistrát vytipována další dvě místa, blíže o nich ale mluvit nechtěl.

Pravděpodobně ale půjde o některé lokality ze seznamu, který už magistrát zveřejnil dříve, Kabický zmínil například Prahu 9.

Původně město chtělo postavit nafukovací halu pro 120 bezdomovců, kterou věnovala soukromá společnost. Praha ale tento záměr nakonec odmítla.

Nedokázala totiž přesvědčit žádnou městskou část, aby na svém území bezdomovce ubytovala. Kabický navíc v rozhovoru pro Aktuálně.cz označil halu za neekonomickou a megalomanskou. Náklady měsíčně odhadl na 600 tisíc korun.

"Jde o naprosto nesystémové zařízení. Musíte mít minimálně 1000 metrů čtverečních, je to obrovský objekt, který má vysoké náklady na stavbu a provozování," uvedl Kabický.

Menší stany na více místech místo jedné velké haly vítají i zástupci neziskových organizací. "Vždycky jsme volali po tom, aby se nedělala velkokapacitní ghetta, ale aby se služby rozptýlily do více oblastí," dodal Ján.

Ostatní místa, kde se mohou bezdomovci před mrazem schovat, se začínají pomalu zaplňovat. Mají kapacitu 443 lidí, volných je něco mezi 50 a 70 místy, z toho třicet na lodi Hermes.

Hermes bude po dobu mrazů otevřen i přes den a nemusí se na něm platit obvyklý dvacetikorunový poplatek. Už od čtvrtka minulého týdne zahájily noční provoz denní centra organizací. Náklady na noční provoz zaplatí z velké části magistrát, hlavní město je odhaduje na 850 tisíc.

Podle odhadů Armády spásy chybí v Praze až 300 lůžek pro bezdomovce. Praha na podzim minulého roku vyhlásila veřejnou soutěž mezi soukromými ubytovnami, žádná ale lidi bez přístřeší přijmout nechtěla.

Magistrát nyní připravuje koncepci bezdomovectví. Její součástí mají být i kontroverzní  návrhy Kabického na zřízení evidence lidí bez domova nebo vykazování těch mimopražských z města.

Pražští záchranáři od poloviny loňského října evidují 11 mrtvých, u nichž nelze vyloučit souvislost s chladným počasím. Nejnovější případ se stal v úterý ráno, kdy byla v zahradním přístřešku na Veleslavíně nalezena mrtvá žena. V nemocnicích zatím skončilo 53 podchlazených lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy