Stan pro bezdomovce vyroste v Praze 8, radnici navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 1. 2012 18:10
Magistrát hodlá během středy postavit na Rohanském ostrově stan pro 50 lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stan pro bezdomovce vyroste zřejmě na Rohanském ostrově. Lidé bez přístřeší v něm budou moci přečkat arktické mrazy nadcházejících dní.

"Na základě zjištění terénních pracovníků, kde se nachází nejvíc lidí bez domova, se bude stan nacházet s největší pravděpodobností na Rohanském ostrově," uvedl náměstek Ivan Kabický (ODS).

Kabický i ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, pro Aktuálně.cz potvrdili, že stavět se začne už ve středu ráno.

Postavit mobilní zařízení trvá zhruba čtyři hodiny. "Stan bude stát po dobu mrazů a bude vytápěn mobilními agregáty," dodal Kabický.

S dotčenou městskou částí umístění stanu nikdo neprojednával, magistrát starostu v úterý po jednání rady postavil před hotovou věc. Město totiž chce stan postavit na vlastních pozemcích, souhlas radnice Prahy 8 tedy nepotřebuje.

Městská část už dříve řekla, že o stanové městečko na Rohanském ostrově nestojí a už loni magistrát s tímto požadavkem odmítla. "Obecně se dá říci, že trvá náš názor, že si takové zařízení u nás nepřejeme," uvedla mluvčí Prahy 8 Radka Wallace.

Stan má kapacitu 50 lidí. "Uvidíme, jak se stan ve středu naplní. Podle toho budeme stavět další na jiných místech," uvedl Ján. Podle Kabického má magistrát vytipována další dvě místa, blíže o nich ale mluvit nechtěl.

Pravděpodobně ale půjde o některé lokality ze seznamu, který už magistrát zveřejnil dříve, Kabický zmínil například Prahu 9.

Původně město chtělo postavit nafukovací halu pro 120 bezdomovců, kterou věnovala soukromá společnost. Praha ale tento záměr nakonec odmítla.

Nedokázala totiž přesvědčit žádnou městskou část, aby na svém území bezdomovce ubytovala. Kabický navíc v rozhovoru pro Aktuálně.cz označil halu za neekonomickou a megalomanskou. Náklady měsíčně odhadl na 600 tisíc korun.

"Jde o naprosto nesystémové zařízení. Musíte mít minimálně 1000 metrů čtverečních, je to obrovský objekt, který má vysoké náklady na stavbu a provozování," uvedl Kabický.

Menší stany na více místech místo jedné velké haly vítají i zástupci neziskových organizací. "Vždycky jsme volali po tom, aby se nedělala velkokapacitní ghetta, ale aby se služby rozptýlily do více oblastí," dodal Ján.

Ostatní místa, kde se mohou bezdomovci před mrazem schovat, se začínají pomalu zaplňovat. Mají kapacitu 443 lidí, volných je něco mezi 50 a 70 místy, z toho třicet na lodi Hermes.

Hermes bude po dobu mrazů otevřen i přes den a nemusí se na něm platit obvyklý dvacetikorunový poplatek. Už od čtvrtka minulého týdne zahájily noční provoz denní centra organizací. Náklady na noční provoz zaplatí z velké části magistrát, hlavní město je odhaduje na 850 tisíc.

Podle odhadů Armády spásy chybí v Praze až 300 lůžek pro bezdomovce. Praha na podzim minulého roku vyhlásila veřejnou soutěž mezi soukromými ubytovnami, žádná ale lidi bez přístřeší přijmout nechtěla.

Magistrát nyní připravuje koncepci bezdomovectví. Její součástí mají být i kontroverzní  návrhy Kabického na zřízení evidence lidí bez domova nebo vykazování těch mimopražských z města.

Pražští záchranáři od poloviny loňského října evidují 11 mrtvých, u nichž nelze vyloučit souvislost s chladným počasím. Nejnovější případ se stal v úterý ráno, kdy byla v zahradním přístřešku na Veleslavíně nalezena mrtvá žena. V nemocnicích zatím skončilo 53 podchlazených lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy