Praha bude mít nový krizový štáb za 50 milionů. Na projekt se 22 let nesáhlo, chybí i náhradní díly

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 3. 2018 19:03
Hlavní město uvolní desítky milionů na rekonstrukci krizového štábu. Ten od roku 1995 nebyl rekonstruovaný a má zastaralé technologie.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve čtvrtém patře Nové radnice v Praze je operační středisko krizového štábu, kam se v případě živelní pohromy či teroristického útoku přesune primátorka a šéfové bezpečnostních složek. Na Mariánském náměstí se pokusí problém s dopadem na celé hlavní město vyřešit. Důležitá místnost však více než 22 let neprošla zásadní rekonstrukcí a technologie uvnitř jsou zastaralé.

Praha proto uvolnila téměř 50 milionů korun, aby středisko krizového štábu zrekonstruovala od kabelů až po nábytek. "Toto středisko pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnu a soustřeďují se zde informace nejen od složek integrovaného záchranného systému, ale například také informace k vodovodům či plynu," upřesnil další funkce centra mluvčí Prahy Vít Hofman.

Zvýší se i počet lidí, kteří v centru pracují a monitorují důležité systémy nutné pro chod města. "Současný stav prostor je z hlediska provozního a technologického zastaralý a pro účely řešení krizových i provozních situací nevyhovuje současným trendům a technologickým možnostem," zdůvodnil Hofman, proč hlavní město loni rozhodlo o jeho modernizaci. Nyní Praha vyhodnocuje nabídky od firem, které o rekonstrukci mají zájem.

V důvodové zprávě z minulého roku se píše, že některé náhradní díly pro krizový štáb se již nevyrábějí a běžná životnost některých technologií se pohybuje okolo deseti let. Dvě třetiny peněz z 50 milionů tak budou investovány především do technologií.

Podle některých politiků je ale částka příliš vysoká. "40 milionů na softwarové a technologické vybavení je mnoho. Myslím, že to nezvládnou udělat tak, aby ta vylepšení byla reálně užitečná. Podobnou věc v Praze už vidíme u smart cities projektů," zůstává skeptický bývalý pražský zastupitel a nyní poslanec za piráty Ondřej Profant.

"Hlavní město Praha realizací výše uvedeného záměru získá moderní a plnohodnotné pracoviště, které umožní vedení hlavního města efektivně a kvalitně řídit řešení mimořádných událostí a krizových situací, ale i událostí narušujících běžný život občanů a návštěvníků hlavního města," vysvětluje důvodová zpráva.

Krizový štáb Prahy by se tak po rekonstrukci měl vyrovnat pracovištím, která mají k dispozici integrované složky záchranného systému.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy