Praha bude mít nový krizový štáb za 50 milionů. Na projekt se 22 let nesáhlo, chybí i náhradní díly

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 3. 2018 19:03
Hlavní město uvolní desítky milionů na rekonstrukci krizového štábu. Ten od roku 1995 nebyl rekonstruovaný a má zastaralé technologie.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve čtvrtém patře Nové radnice v Praze je operační středisko krizového štábu, kam se v případě živelní pohromy či teroristického útoku přesune primátorka a šéfové bezpečnostních složek. Na Mariánském náměstí se pokusí problém s dopadem na celé hlavní město vyřešit. Důležitá místnost však více než 22 let neprošla zásadní rekonstrukcí a technologie uvnitř jsou zastaralé.

Praha proto uvolnila téměř 50 milionů korun, aby středisko krizového štábu zrekonstruovala od kabelů až po nábytek. "Toto středisko pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnu a soustřeďují se zde informace nejen od složek integrovaného záchranného systému, ale například také informace k vodovodům či plynu," upřesnil další funkce centra mluvčí Prahy Vít Hofman.

Zvýší se i počet lidí, kteří v centru pracují a monitorují důležité systémy nutné pro chod města. "Současný stav prostor je z hlediska provozního a technologického zastaralý a pro účely řešení krizových i provozních situací nevyhovuje současným trendům a technologickým možnostem," zdůvodnil Hofman, proč hlavní město loni rozhodlo o jeho modernizaci. Nyní Praha vyhodnocuje nabídky od firem, které o rekonstrukci mají zájem.

V důvodové zprávě z minulého roku se píše, že některé náhradní díly pro krizový štáb se již nevyrábějí a běžná životnost některých technologií se pohybuje okolo deseti let. Dvě třetiny peněz z 50 milionů tak budou investovány především do technologií.

Podle některých politiků je ale částka příliš vysoká. "40 milionů na softwarové a technologické vybavení je mnoho. Myslím, že to nezvládnou udělat tak, aby ta vylepšení byla reálně užitečná. Podobnou věc v Praze už vidíme u smart cities projektů," zůstává skeptický bývalý pražský zastupitel a nyní poslanec za piráty Ondřej Profant.

"Hlavní město Praha realizací výše uvedeného záměru získá moderní a plnohodnotné pracoviště, které umožní vedení hlavního města efektivně a kvalitně řídit řešení mimořádných událostí a krizových situací, ale i událostí narušujících běžný život občanů a návštěvníků hlavního města," vysvětluje důvodová zpráva.

Krizový štáb Prahy by se tak po rekonstrukci měl vyrovnat pracovištím, která mají k dispozici integrované složky záchranného systému.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy