Praha bude mít nový krizový štáb za 50 milionů. Na projekt se 22 let nesáhlo, chybí i náhradní díly

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 3. 2018 19:03
Hlavní město uvolní desítky milionů na rekonstrukci krizového štábu. Ten od roku 1995 nebyl rekonstruovaný a má zastaralé technologie.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve čtvrtém patře Nové radnice v Praze je operační středisko krizového štábu, kam se v případě živelní pohromy či teroristického útoku přesune primátorka a šéfové bezpečnostních složek. Na Mariánském náměstí se pokusí problém s dopadem na celé hlavní město vyřešit. Důležitá místnost však více než 22 let neprošla zásadní rekonstrukcí a technologie uvnitř jsou zastaralé.

Praha proto uvolnila téměř 50 milionů korun, aby středisko krizového štábu zrekonstruovala od kabelů až po nábytek. "Toto středisko pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnu a soustřeďují se zde informace nejen od složek integrovaného záchranného systému, ale například také informace k vodovodům či plynu," upřesnil další funkce centra mluvčí Prahy Vít Hofman.

Zvýší se i počet lidí, kteří v centru pracují a monitorují důležité systémy nutné pro chod města. "Současný stav prostor je z hlediska provozního a technologického zastaralý a pro účely řešení krizových i provozních situací nevyhovuje současným trendům a technologickým možnostem," zdůvodnil Hofman, proč hlavní město loni rozhodlo o jeho modernizaci. Nyní Praha vyhodnocuje nabídky od firem, které o rekonstrukci mají zájem.

V důvodové zprávě z minulého roku se píše, že některé náhradní díly pro krizový štáb se již nevyrábějí a běžná životnost některých technologií se pohybuje okolo deseti let. Dvě třetiny peněz z 50 milionů tak budou investovány především do technologií.

Podle některých politiků je ale částka příliš vysoká. "40 milionů na softwarové a technologické vybavení je mnoho. Myslím, že to nezvládnou udělat tak, aby ta vylepšení byla reálně užitečná. Podobnou věc v Praze už vidíme u smart cities projektů," zůstává skeptický bývalý pražský zastupitel a nyní poslanec za piráty Ondřej Profant.

"Hlavní město Praha realizací výše uvedeného záměru získá moderní a plnohodnotné pracoviště, které umožní vedení hlavního města efektivně a kvalitně řídit řešení mimořádných událostí a krizových situací, ale i událostí narušujících běžný život občanů a návštěvníků hlavního města," vysvětluje důvodová zpráva.

Krizový štáb Prahy by se tak po rekonstrukci měl vyrovnat pracovištím, která mají k dispozici integrované složky záchranného systému.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy