Brusel nemá se změnou služebního zákona problém, tvrdí ministryně. Komise to odmítá, má výhrady

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 3. 2018 8:20
Evropská komise má podle zdrojů Aktuálně.cz zevnitř instituce k novele o služebním zákonu výhrady. Oficiální stanovisko však vydá až po jejím detailním prostudování.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | Foto: mmr.cz

Praha - Přestože hromadným vyhazovům úředníků na ministerstvech měl zabránit služební zákon, vláda Andreje Babiše se po svém nástupu zbavila v rámci takzvané systemizace hned 23 odborných náměstků. Navíc připravuje novelu, která podle kritiků povede k politizaci státní správy. Vláda se jí bude znovu zabývat ve středu.

Návrh minulý pátek v Bruselu představovala kabinetu evropské komisařky Marianne Thyssenové ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta po jednání prohlásila, že komise nemá ke změně služebního zákona námitky a že podle obou stran jsou chystané změny jen technického rázu.

Takovou interpretaci schůzky však Komise odmítla. "Evropská komise novelu českého služebního zákona ještě zkoumá a žádné finální hodnocení ještě nemá," říká mluvčí českého zastoupení Evropské komise Magdaléna Frouzová s tím, že komise bude předkládanou novelu hodnotit až po jejím detailním prostudování.

Podle zdroje z Evropské komise, který je detailně obeznámen s pátečním jednáním, však v instituci převažuje spíše negativní stanovisko k novele. "Máme pochybnosti o tom, zda novela nezpůsobí větší politizaci státní správy vzhledem k různým personálním výměnám, ke kterým docházelo," řekl Aktuálně.cz zdroj.

Na schůzce si zástupci Evropské komise vyslechli ministryni s tím, že budou návrh dále studovat, připomínky chtějí české straně poslat až v horizontu několika týdnů.

Ministryně Dostálová si však na svém vyjádření trvá. "Komise to nedementovala. Komise řekla, že se může vyjádřit až k finálnímu návrhu," řekla Aktuálně.cz.

Evropská komise podle ní byla seznámena se starou předlohou, která se bude měnit. V Bruselu tak podle svých slov vyvracela mýty, které kolem služebního zákona kolují v médiích. "Představili jsme jim to a komise řekla, že to jsou spíše technické návrhy a že pro ně je zásadní, že je to v souladu s dohodou o partnerství," dodala ministryně.

I to ale evropská instituce popírá. "Že by obě strany dospěly k závěru, že jsou změny technického rázu, tak to nebylo. Komise byla ráda za poskytnutí informací, ale že by byla ráda, že ministryně vyvrátila nějaké mýty, k tomu taky nedošlo," říká zdroj z komise.

Zákon o státní službě, který má za cíl odpolitizovat a profesionalizovat státní správu, schválilo Česko až v roce 2014 po mnohaletém nátlaku EU. Již tehdy s ním pomáhala Evropská komise. Současná vláda se na ni obrátila i s připravovanou novelou, neboť podle kritiků hrozí, že by komise kvůli ní pozastavila čerpání z evropských fondů.

Novou verzí novely služebního zákona se bude ve středu zabývat vláda. U té předchozí Rekonstrukce státu kritizovala změnu systému služebních hodnocení či jmenování pouze na dobu určitou. Tyto a další změny mohou podle iniciativy umožnit účelové vyhazovy a politicky ovlivňovat státní správu. Aktualizovaná podoba návrhu zatím nebyla zveřejněna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy