Praha bodovala v novém žebříčku kvality života, přeskočila New York i Londýn

ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 11. 2019 10:53
Praha se umístila na 13. místě ze 113 světových měst v žebříčku kvality života. Pořadí měst určila konzultační společnost D&L Partners na základě nového indexu PICSA. V něm bere v potaz různá kritéria, mezi něž patří kromě hrubého národního produktu také třeba dostupnost bydlení a lékařské péče či přístup ke vzdělávání. Zvláštní důraz přitom klade na společenskou a ekonomickou spravedlnost.
Praha se umístila na 13. místě v žebříčku kvality života.
Praha se umístila na 13. místě v žebříčku kvality života. | Foto: Shutterstock

Praha uspěla především v oblasti kvality života, zdravotní péče a osobní bezpečnosti. "Kvalita lékařské péče je zvláště vysoká, město má nejvyšší souhrnnou hustotu lékařů na obyvatele na světě," uvádí zpráva.

Na prvním místě žebříčku se umístil Curych následovaný Vídní. Obě města jsou tradičně na předních pozicích podobných průzkumů. Curych zaznamenal skvělé výsledky ve všech měřených oblastech, především v kvalitě života, práce, bydlení, trávení volného času, bezpečnosti a vzdělání - mimořádné vysokého skóre dosáhl švýcarský systém vyššího vzdělávání.

Vídeň je na druhém místě, boduje zejména v oblasti zdravotní péče. Rakouská metropole stejně jako Praha vykazuje vysokou hustotu lékařů na obyvatele a má podle průzkumu jeden z nejlepších zdravotnických systémů v Evropě, s téměř neexistující čekací dobou pro občany.

Žebříčku dominují evropská města, která obsadila 15 pozic z první dvacítky. K nim se připojila čtyři města ze Severní Ameriky (Ottawa, Washington, Seattle a Boston) a pouze jediné asijské, a to tchajwanská Tchaj-pej.

Nepříliš dobře se v žebříčku umístilo deset nejbohatších světových měst. Londýn obsadil 33. příčku, New York až 38. místo. Podle autorů žebříčku tento výsledek naznačuje, že nejbohatší města nemusí být z určitého pohledu považována za nejúspěšnější.

Žebříček uzavírá Káhira

Index rozděluje města z rozvinutých a rozvíjejících se zemí. V této druhé kategorii zemí se nejlépe umístil Petrohrad na 50. místě následovaný Bukureští na 53. místě a Moskvou na 59. místě.

Na posledním místě se v žebříčku umístila Káhira. Posledních několik desítek míst celkově obsadila města z Asie, Afriky a Jižní Ameriky, v nichž podle autorů panuje velká chudoba a nerovnost. Z rozvinutých města se na nejhorší místě umístila metropole Kuvajt, jež obsadila celkovou 77. příčku.

Kvalitu života ve městech posuzovala společnost D&L Partners na základě tří pilířů. První z nich se týkal výše příjmů, včetně toho, jaké v městech panují nerovnosti a jaké mají obyvatelé příležitosti například v přístupu ke vzdělání. Druhý pilíř se zabývá tím, jak se mohou různé skupiny obyvatelstva podílet na chodu společnosti. Třetí pilíř pak měří kvalitu infrastruktury, dostupnost bydlení či dostatek pracovních příležitostí.

Dvacet nejlepších měst podle žebříčku PICSA

1. Curych
2. Vídeň
3. Kodaň
4. Lucemburk
5. Helsinky
6. Tchaj-pej
7. Oslo
8. Ottawa
9. Kiel
10. Ženeva
11. Washington
12. Mnichov
13. Praha
14. Seattle
15. Stockholm
16. Boston
17. Amsterdam
18. Berlín
19. Eindhoven
20. Bilbao

 

Právě se děje

Další zprávy