Praha – V Praze na Klárově nebude stát památník československým letcům RAF. Podle informací České televize to zamítl Národní památkový ústav (NPÚ).
Místo nepovažuje za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který již v parčíku stojí. Památkáři nabízejí jiné lokality, řekl ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Konečné slovo budou mít magistrátní památkáři, kteří už avizovali, že názor kolegů z NPÚ podpoří.
Památník chtějí československým pilotům věnovat Britové žijící v Praze, kteří na dílo vybrali více než tři miliony korun. Návrh okřídleného lva představila v březnu britská velvyslankyně Jan Thompson.
Lev má symbolizovat odvahu více než dvou a půl tisíc československých letců, kteří během druhé světové války opustili nacisty okupovanou rodnou zem a připojili se k RAF. Celkem 493 z nich přišlo v bojích o život.
Dva památníky se na Klárov nevejdou
Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) ukázaly jako nevhodné.
Památkáři stavbu památníku podporují, ale s Klárovem zásadně nesouhlasí. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je. "Neustále jsme nabízeli a nabízíme jednání o dalších lokalitách," zdůraznil Šefců.
Ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický minulý týden řekl, že Praha 1, která o umístění žádala, dostala s měsíčním předstihem informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Podle Skalického by památník mohl být třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.
Britská strana je rozhodnutím NPÚ zklamaná, autor myšlenky projektu Euan Edworthy, ale dodal, že je to neodradí.
"I nadále budeme pokračovat v jednání se všemi potřebnými institucemi. Okřídlený lev urazil dlouhou cestu, za velmi krátký čas se projektu podařilo shromáždit přes 3 miliony Kč. Jak bylo slíbeno, socha bude hotová 17. června. Můžeme jen doufat, že bude záležitost umístění památníku vyřešena co možná nejrychleji, a že budeme moci uctít veterány a připomenout památku těchto statečných mužů a žen na vhodném místě," řekl Edworthy.
Autorem dvoumetrové bronzové sochy je britský sochař Colin Spofforth.
„Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou silné a velkorysé a zahrnují oblasti kultury, politiky, vědy, technologie a obzvláště obchodu a investic. Stěžejním historickým milníkem pro vybudování našich vztahů byla ovšem druhá světová válka, během níž Čechoslováci bojovali po boku britských ozbrojených sil,“ uvedla velvyslankyně na březnovém ceremoniálu na letišti ve Kbelích.