Soud potvrdil Březinovi trest. Post radního se mu vzdaluje

Domácí Lucie Stuchlíková Domácí, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 29. 10. 2014 15:55
Politik se podle soudu dopustil podvodu na pražském dopravním podniku. Rozsudek pro něj nejspíše znamená konec nadějí na post radního pro dopravu.
Karel Březina
Karel Březina | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zastupitel a možný kandidát na radního pro dopravu Karel Březina (ČSSD) spáchal podvod v pražském dopravním podniku.

Dubnový rozsudek obvodního soudu, který Březinovi uložil roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, ve středu pravomocně potvrdil odvolací senát Městského soudu v Praze.

Rozsudek s největší pravděpodobností zničí Březinovy šance na obsazení křesla radního pro dopravu ve vznikající koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice.

"Za této situace je jeho účast v radě města neakceptovatelná. Myslím, že na tom bude shoda napříč klubem," uvedl zastupitel za Trojkoalici Ondřej Mirovský (SZ). Podobně mluví i další člen Trojkoalice Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Vznikající koalice má přitom v zastupitelstvu jen těsnou většinu jednoho hlasu. Personální obsazení mají strany začít řešit v pátek, sociální demokracie už si ale portfolio dopravy vymínila pro sebe. Kandidáta zatím neoznámila, v zákulisí se hovořilo právě o Karlu Březinovi.

"Karel Březina je člověk, který ten post už zastával a který formuloval náš program v oblasti dopravy. Víc vám k tomu neřeknu," uvedl lídr strany Miloslav Ludvík. K rozsudku se zatím vyjádřit nechtěl.

Favoritka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že věc se bude řešit nejpozději na pátečním jednání. "Doufáme, že ČSSD projeví dostatek taktu a reflexe a neohrozí úspěšné sestavení koalice," napsala v SMS zprávě.

Neoprávněně pobíral odměny

Březina podle soudu neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě, protože zamlčel, že figuroval ve firmách stižených konkurzem. Na odměnách v letech 2007 až 2011 získal 290 000 korun.

Politik vinu odmítá a hodlá se dovolat k Nejvyššímu soudu, na právní moci rozsudku to ale nic nemění. Březina tvrdí, že dopravní podnik nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu. Údajně měl k dispozici právní posudek, že jeho jednání je v pořádku.

Politik nyní působí jako předseda výboru pro dopravu pražského magistrátu a v listopadu loňského roku se vrátil i do dozorčí rady dopravního podniku. Šlo o součást dohody, díky které po pádu exprimátora Bohuslava Svobody vznikla menšinová vláda TOP 09 s tichou podporou ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy