Pražská ČSSD podpořila muže ODS Žáčka, část strany se bouří

Lucie Stuchlíková Marek Pokorný Lucie Stuchlíková, Marek Pokorný
14. 10. 2014 11:00
Podpora kandidáta pravicového konkurenta se probírala jen na neformální schůzce, strana bude hlasovat o jejím možném stažení.
Pavel Žáček
Pavel Žáček | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – V neděli odpoledne přišla z pražské sociální demokracie překvapivá výzva – voliči ČSSD by podle ní měli ve druhém kole senátních voleb v Praze 5 volit kandidáta pravicové ODS Pavla Žáčka.

Bývalému šéfovi Ústavu pro studium totalitních režimů přitom velká část strany nemůže přijít na jméno. Senátor a ministr za ČSSD Jiří Dienstbier dokonce otevřeně podpořil Žáčkova soupeře, protikorupčního advokáta Václava Lásku kandidujícího za lidovce a zelené.

Pikantní na celé situaci je, že část vedení pražských sociálních demokratů netuší, jak k upřednostnění kandidáta pravicového konkurenta došlo. "Nevím, že by se o tom jednalo. Neznám ani konkrétní argumentaci, která vedla k tomu, že dostal podporu,“ kroutí hlavou nad překvapivou informací jeden z místopředsedů pražské ČSSD Štěpán Stupčuk.

Žáčkova podpora se podle všeho zrodila na neformální nedělní schůzce, které se účastnila jen část vedení strany a nově zvolení pražští zastupitelé. "Neprošlo to žádným schválením,“ potvrzuje předseda organizace Karel Klíma. On sám na schůzce přítomen byl, nepovažoval ale na ní vedenou diskusi za nějaké oficiální stanovisko.

Kromě toho Žáčka nepodpořil. "Značně mě to překvapilo a nadšený z toho nejsem,“ dodal Klíma. Podobně mluví i další z místopředsedů Petr Dolínek, jeho podporu prý nemá ani jeden z kandidátů.

Dienstbier: Pro ČSSD je Žáček nevolitelný

Kdo s nápadem přišel, nikdo nechce říci. Jediný z oslovených sociálních demokratů, který přiznal, že byl pro, je však nový šéf zastupitelského klubu Karel Březina. "Mám výhrady vůči některým výrokům pana Lásky v minulosti,“ uvedl Březina.

Láska, který pomáhal rozkrývat podezřelé smlouvy v pražském dopravním podniku, několikrát naznačil, že na tunelování městské firmy se podílela tehdejší politická reprezentace. Březina byl v té době pražským zastupitelem a zároveň členem dozorčí rady DPP.

Ministr Jiří Dienstbier, který vyzval k volbě Lásky, pokládá Žáčkovu podporu za nesrozumitelný krok. "Žáček by měl být pro celou ČSSD nevolitelný kandidát. Zneužíval ÚSTR k pokusům o likvidaci politických konkurentů ODS,“ řekl deníku Aktuálně.cz rozladěný ministr.

Podivně schválená podpora Žáčkovi však bude mít v Praze ještě dohru. Klíma kvůli ní hodlá narychlo svolat předsednictvo krajské organizace. "Volají mi straníci, že jsou překvapení. Proto se sejdeme a budeme o tom hlasovat. Může se stát, že nakonec nepodpoříme žádného kandidáta,“ dodal Klíma.

Druhé kolo voleb do Senátu přitom začíná již v pátek. ČSSD po prvním kole stejným způsobem schválila také podporu lidoveckého kandidáta na Praze 1 Václava Hampla a kandidátky ANO Zuzany Baudyšové. S jejich jmény ale straníci problém nemají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy