Nová pražská čtvrť v Bubnech-Zátorech je předimenzovaná a málo zelená, tvrdí kritici

V pustině pražských Bubnů má žít až 25 tisíc lidí. Město představilo územní studii
Návrh územní studie určuje přesné rozdělení brownfieldu na zeleň a zástavbu. Stanoví také využití jednotlivých parcel, ať už k bydlení, či k administrativním účelům.
Takhle vypadá brownfield Bubny-Zátory dnes. Pohled z jihozápadu.
Pohled ze severu.
A takhle si území představuje návrh územní studie. Pohled ze severu. Je však nutno podotknout, že územní studie řeší pouze využití a rozparcelování území. Architektura jednotlivých budov už bude na jednotlivých soukromých či veřejných investorech.
Foto: IPR
ČTK ČTK
7. 10. 2019 13:47
Plánovaná čtvrť v Bubnech-Zátorech v Praze 7 je předimenzovaná, bude zde málo zeleně, příliš úzké ulice a chybně je navržen i železniční viadukt, tvrdí Arnika, Automat a Platforma pro sociální bydlení. Kritizují studii zástavby, kterou si nechal vypracovat magistrát. Vadí jim rovněž, že se nepočítá s tím, že část bytů bude vlastnit město. Studii je možné do 15. října připomínkovat.

"Měla by se snížit výška budov, být méně pracovních míst a rozšířit ulice," řekl vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu sdružení Automat Michal Lehečka. Podle něj by bylo dobré vytvořit dopravní studii a studii na počet kancelářských míst, zda jsou vůbec třeba.

"Oproti stávajícímu územnímu plánu tvoří podíl zeleně pouze 30 procent. Zelená infrastruktura je klíčová z hlediska adaptace na klimatickou změnu," řekl Václav Orcígr z Arniky.

Větší důraz by podle něj měl být kladen na takzvané zelené střechy. "V řadě evropských měst je to běžná praxe, například v Kodani. Tady nejsou striktně dány, ale jen navrženy na základě technicko-architektonického doporučení," řekl Orcígr.

Zvětšete park

Podle sdružení by měl být zvětšen navrhovaný park, který má mít šest hektarů. Pro srovnání: Václavské náměstí v Praze má 4,2 hektaru.  "Rozsahem nám přijde nedostatečný na to, jak velkou zátěž ponese, a to až 25 tisíc obyvatel a 29 tisíc pracovních míst," řekl Orcígr.

Podle něj by se mělo dbát také na vytváření ploch, které jsou schopny zadržet vodu, a zelenější by měly být i vnitrobloky.

Architektka Kateřina Vídenová řekla, že problémem studie je kapacita nové výstavby. Oproti současnému územnímu plánu je navržena dvojnásobná podlažní plocha.

Studie umožní vznik až 1,938 milionu metrů čtverečních plochy. Podle Vídenové ale toto území toho tolik neunese a současně upozornila na malou občanskou vybavenost, vzniknout tam mají dvě školy.

Zástupci sdružení rovněž tvrdí, že navržené ulice jsou příliš úzké, takže do nich nepůjde slunce a nebude se dařit stromořadím. Rovněž se zhorší stav ovzduší, ulice totiž nebudou moci kvalitně větrat.

"Chybně je navržen i železniční viadukt, který je nepropustný a území rozděluje. Vzniknout by mělo něco, jako je Negrelliho viadukt, aby pod ním mohl být živý prostor," řekla Vídenová.

Část bytů by mělo vlastnit město

Barboba Bírová z Platformy pro sociální bydlení řekla, že je důležité, aby část bytů vlastnilo město nebo jeho organizace. Případně by se podle ní mělo město domluvit s developerem, aby část bytů byla vyčleněna na sociální bydlení nebo pro profese, jako jsou hasiči nebo zdravotní sestry.

Na pozemku je stavební uzávěra. Od roku 2009 město zpracovává změnu územního plánu, která umožní výstavbu. Plán by mohl být změněn v příštím roce.

Jsou to dílny, které nemají v Česku obdobu, jejich zbouráním se cítíme podvedeni, říká starosta Čižinský. Hala byla technicky nerekonstruovatelná, památková hodnota mizivá, oponuje developer Klajmon. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 17 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 42 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy