Plán ČSSD: Podpoří jednobarevnou vládu TOP 09 v Praze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 5. 2013 15:11
Sociálním demokratům se nechce převzít přímou odpovědnost za vedení hlavního města
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Spor v pražské koalici TOP 09 a ODS graduje. TOP 09 hrozí primátorovi Bohuslavu Svobodovi vypovězením koaliční smlouvy a chlubí se nabídkami na novou koalici od sociálních demokratů.

Žádná ze stran nechce o případné nové koalici mluvit konkrétněji s tím, že spolu v tuto chvíli o ničem nejednají, obrysy možné spolupráce se však začínají rýsovat už nyní.

Pokud TOP 09 koaliční smlouvu skutečně vypoví, bude sociální demokracie jediný v úvahu připadající partner. Plán ČSSD je v takovém případě držet se spíše zpátky a podpořit jednobarevnou vládu TOP 09.

Vliv, ale ne odpovědnost, výhodný plán ČSSD

"V loňském roce jsme při prvních náznacích problémů této koalice nabídli TOP 09 toleranci její jednobarevné rady. Tato nabídka trvá," říká šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Takové uspořádání má pro sociální demokraty svoje výhody - dostanou se k funkcím ve výborech, budou ovlivňovat politiku města, ale nebudou nést odpovědnost za konkrétní oblasti jako radní.

Sociální demokraté připouštějí, že v případě nutnosti mohou jednat i o dalších možnostech spolupráce, tedy o klasické koalici. Nebudou ale chtít exponované posty.

Přiznávají totiž otevřeně, že nejsnazší by pro ně bylo zůstat až do voleb v roce 2014 v opozici. Na řešení problémů totiž zbývá jen rok a půl.

"Nemáme v tuto chvíli ambici mít primátora hlavního města," tvrdí Poche. Primátorský řetěz by tak dostal někdo z TOP 09, nejčastěji se hovoří o 1. náměstkovi Tomáši Hudečkovi.

"Neměli jsme dosud žádnou ambici se účastnit vedení města. Na druhou stranu, když pozorujete způsob jednání rady, tak je evidentní, že rozkol uvnitř koalice je tak hluboký, že koalice nemůže podle mého názoru fungovat," dodává Poche.

Náměstek za TOP 09 Tomáš Hudeček je přesvědčen, že změna koaliční smlouvy může i přes krátký čas do voleb pomoci. "Současná rada je paralyzovaná nejednotností ODS a Praha si nemůže dovolit nechat stávající problémy vyhnít," řekl Hudeček.

ČSSD má zájem na oblastech školství a sociálních věcí

Stejně tak se ČSSD nevrhne do problematických oblastí. "Rok a půl činnosti této rady zanechal velmi hluboké problémy ve správě hlavního města, zejména v oblasti majetku nebo dopravy. O ty resorty pravděpodobně v tuto chvíli nemá zájem nikdo ani ze současných partnerů. Jsou tam velké problémy, které se budou do voleb velmi obtížně napravovat," dodal Poche.

Sociální demokraté by se chtěli spíše zaměřit na oblast sociálních věcí nebo školství. Druhý jmenovaný odbor nyní vede radní Helena Chudomelová z TOP 09 a je terčem ostré kritiky, právě i z řad ČSSD.

Takové rozdělení kompetencí by mohlo fungovat, TOP 09 totiž již několik měsíců naznačuje, že právě oblasti majetku a dopravy, o které se ČSSD nepere, by chtěla do své gesce.

ODS má ještě šanci

Doprava a majetek jsou ale také zároveň příležitostí pro primátora Svobodu, jak rozpadající se koalici zachránit. Pokud ODS přenechá tyto oblasti TOP 09, je Hudeček ochoten uzavřít s ODS novou koaliční smlouvu. "I toto může teoreticky pomoci, jenom to přerozdělení," uvedl náměstek.

Do hry by mohla vstoupit ještě třetí varianta - a sice znovuobnovení velké koalice ČSSD s ODS. Lidé kolem primátora Svobody o ní nechtějí ani slyšet, většinu v jeho straně ale drží politici, kteří by se takovému řešení bránit nemuseli.

Kdo zasedá v pražské radě? Podívejte se:

"S ODS v této podobě jednat nebudeme. Pokud bychom s ní jednali, já bych nebyl předsedou klubu zastupitelů. Je atomizovaná, klub není funkční. ODS nemůže být pro nikoho partnerem, což se ukazuje i na současné koalici," říká Poche.

Dlouhodobé spory na pražském magistrátu se ještě více vyostřily po nedělním prohlášení Tomáše Hudečka, že TOP 09 je jedno, s kým prosadí potřebné změny. Koaliční smlouvu zatím strana nevypověděla, v nejbližší době k tomu ale dojde. I pokud se TOP 09 dohodne s ODS na změnách v gescích, bude se muset připravit nová dohoda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy