Penta začala s demolicí bývalé celnice na Masarykově nádraží

ČTK ČTK
6. 11. 2014 18:00
Demolice souvisí s připravovanou výstavbou administrativních budov.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Investorská společnost Penta začala s demolicí domu bývalé celnice na pražském Masarykově nádraží. Demolice souvisí s připravovanou výstavbou administrativních budov. Řekl to mluvčí společnosti Martin Danko. Podle Českých drah jde o objekt, který už dopravce dlouhodobě nevyužívá.

"Souvisí to s přípravou územního rozvoje Masaryčky, jde o první krok a další by měly následovat," uvedl Danko. Následující úpravy by podle něj ale neměla provádět Penta, ale Správa železniční dopravní cesty, která se stará o nádražní kolejiště. V současnosti budova podle Danka sloužila jako skladiště a České dráhy, které dům vlastní, s jejím zbořením souhlasily.

Samotný prodej drážních pozemků, na kterém závisí ambiciózní výstavba, ale stále ještě dohodnutý není. Brzdou jsou zejména spory o cenu, kterou mohou ČD po investorské společnosti požadovat a kterou upravuje smlouva z roku 2003.

Kvůli připravované výstavbě na Masarykově nádraží vznikla společnost Masaryk Station Development, v níž dráhy vlastní asi 34 procent a většinu má Penta. Ta má rovněž podle smlouvy předkupní právo na pozemky, které ČD považují za nepotřebné a chtějí je prodat.

V polovině letošního roku Penta uváděla, že má zájem koupit zhruba 15 000 čtverečních metrů pozemků za zhruba 400 milionů korun. Výpočet ceny vychází ze smlouvy z roku 2003, která stanovila cenu 7200 korun za čtvereční metr budoucích kancelářských a obchodních ploch.

Do vyjednávání se v září vložil i ministr dopravy Antonín Prachař, který po managementu dopravce požadoval, aby znovu prověřil smlouvy a podmínky, za nichž státní podnik parcely poskytne. Nepanuje shoda, zda je dohodnutá cena pro státní dráhy výhodná. Parametry dohodnuté ve smlouvě ale podle dřívějšího vyjádření managementu není prakticky možné měnit.

Stavět by se mělo ve třech lokalitách v okolí nádraží. První blok budov by měl podle plánů Penty vzniknout v ulici Na Florenci naproti obchodnímu centru Florentinum, které společnost postavila loni. Právě zde se demolovaná budova nachází. Druhý blok plánuje postavit mezi magistrálou a autobusovým nádražím a třetí částí je oblast pozemků v blízkosti ulice Hybernská, jejichž část patří České poště.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 30 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 55 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy