ODS v Praze 1 chtěla změnu, spory ve straně ale trvají

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 9. 2011 14:54
Kvůli konfliktům vznikla nová místní sdružení, dvě frakce ovšem dál bojují o moc

Praha - Čtyři měsíce poté, co ODS zrušila kvůli dlouhodobým sporům všechna místní i oblastní sdružení v Praze 1, vznikají nová. Komplikacím se však nevyhnula. 

Ačkoli se vedení strany snaží oprostit od starých tváří a začít znovu, dvě znepřátelené frakce mezi sebou stále bojují o vedení místních organizací. Na jedné straně stojí skupina Filipa Dvořáka, na druhé lidé od Jana Bürgemeistera.

Právě oni byli v minulosti příčinou sporů a jejich jména jsou spojována s řadou kauz. Dvořák například inicioval vyloučení Bürgermeistera ze zastupitelského klubu ODS na Praze 1.

Vedení dvou nových sdružení získali zastupitelé Prahy 1 Martin Skála a Michal Valenta, tedy lidé z kandidátky bývalého starosty a šéfa ODS v první městské části Filipa Dvořáka.

Regionální rada strany Dvořákovi zakázala registrovat se do místních sdružení po období konsolidace. Dvořák už dříve deklaroval, že bude tyto požadavky respektovat.

"Vzhledem k tomu, že mi jde o výsledek celé ODS, tak navržené usnesení respektuji. Nepožádám o registraci, dokud se neustanoví nové vedení," řekl.

Skála tvrdí, že regionální rada zakázala registraci i Bürgermeisterovi, a proto ho do místního sdružení nepřijali. "Z původních členů ODS Praha 1 nebyli přijati ti, kteří se snažili o účelové kroky a nerespektovali závěry Regionální rady," uvedl za ODS Martin Skála.

Bürgemeister se ale brání. Jeho jméno prý na seznamu nežádoucích není. "Regionální rada nechtěla registraci Filipa Dvořáka, moje jméno ale na žádném seznamu nefiguruje. O tom, že by byla moje registrace zamítnuta, nevím. Pokud to tak je, beru to jako osobní rozhodnutí několika málo lidí," uvedl.

Podezřelé žádosti

Občanští demokraté Bürgemeistera podezírají, že si chtěl v novém sdružení vytvořit skupinu svých příznivců. Spolu s jeho žádostí o registraci totiž došel i balíček dalších přihlášek.

Podle ODS byly všechny odeslány ze stejné pošty mimo Prahu 1 a byly označeny postupnou číselnou řadou podacího čísla. "Oproti jiným samostatně konajícím žadatelům tak bylo zřejmé, že jde o organizovanou skupinu," uvádí ODS ve své zprávě.

"Považuji to za zlovolnou parafrázi normálního koordinovaného postupu. Jsou to všechno staročlenové s bydlištěm na Praze 1. Jejich žádosti jednoduše na poštu odnesla jedna paní najednou," vysvětlil Bürgemeister.

Obvinění považuje za účelová. "Bojí se, že by se mohla utvořit většina, která má jiný názor. Navíc jsem nikdy nechtěl přijít s kandidaturou do vedení," dodal.

Uchazeče, jejichž žádosti jevily známky účelovosti, ODS do svých nových sdružení nepřijalo. Šanci neměli ani lidé bez trvalého bydliště v Praze 1.

Do nových místních sdružení bylo v těchto dnech zaregistrováno prvních 89 členů. Ti se sejdou příští týden, aby zvolili vedení oblastního sněmu.

 

Právě se děje

Další zprávy