Novinky pro pouliční umění: Praha zapoví dvacítku ulic

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 4. 2013 17:11
Nejčastěji pouliční umělci narazí na omezení v ulicích Prahy 1
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Zastupitelé hlavního města schválili vyhlášku, která reguluje pouliční umění v pražských ulicích. Po roce téměř naprosté svobody čeká buskery částečné omezení.

Od 15. května nebudou umělci smět na dvě desítky míst po Praze. Na největší počet zákazů narazí na Praze 1.

"Měli jsme řadu pozitivních i negativních reakcí, které jsme museli zohlednit. Musíme respektovat přání občanů Prahy," zdůvodnila zákazy radní Aleksandra Udženija (ODS), která má problematiku buskingu na starosti.

I přes částečná omezení si buskeři ve srovnání se situací před dvěma lety zásadně polepšili. Loni magistrát vydal revoluční rozhodnutí, že k pouličnímu umění už není potřeba speciální povolení. Ve zkušební sezoně mohli umělci prakticky na všechna veřejná místa s výjimkou Karlova mostu, který má vlastní pravidla, a Staroměstského náměstí.

K nim nyní přibyl park v Tusarově ulici a Letenské, Řezáčovo a Křižovnické náměstí. V dalších ulicích Prahy 1 nesmí vystupovat hudebníci, ostatní umělci tam přístup mají.

Podle buskerů mohly některé ulice zůstat pro umělce zachovány. "U některých míst nám není omezení jasné," uvedl Dalibor Zíta z iniciativy BuskerVille.

Hudebníci nově nebudou smět na příklad na ulice 28. října a Na Příkopě. "Jsou to jedny z hlavních tras, takže pro buskery, kteří si tam zvykli hrát, to bude bolestné. Příkopy i 28. října jsou přirozeným cílem buskerů i turistů," dodal Zíta.

Zíta se domnívá, že existují možnosti, jak umělcům umožnit vystupování na sporných místech a zároveň vyhovět obyvatelům. "Na určitá místa by mohl vzniknout systém povolenek, nebo by se na nich mohlo hrát jen ve vyhrazené hodiny," navrhuje Zíta.

Iniciativa sezonu počká, jak se změny osvědčí, někteří buskeři ale podle Zíty mohou protestovat. "Jde o kompromis mezi požadavky obyvatel a buskerů," komentovala to Udženija.

Zakázané zóny

Nejvíce zakázaných zón vznikne na území Prahy 1, která po omezení buskerů začala volat prakticky okamžitě po uvolnění pravidel. Obvod podal nejvíce připomínek k vyhlášce ze všech městských částí.

Magistrát některým z nich vyhověl, zamítl ale například požadavek na to, aby umělci směli hrát pouze nevýdělečně. Druhý největší počet připomínek přišel z Prahy 12. Ta například chtěla, aby byl busking zakázán ve všední dny nebo aby magistrát stanovil maximální limity hluku. Hlavní město jim ale nevyhovělo.

Kromě ve vyhlášce vyjmenovaných ulic nesmějí umělci vystupovat také v blízkosti škol během vyučování, u kostelů a modliteben v čase bohoslužeb, před zdravotnickými zařízeními, na hřištích, hřbitovech a nástupištích MHD.

Novinkou je také formulace, že vystoupení musí probíhat na veřejných místech "pod širým nebem". Tím chce Praha zabránit tomu, aby umělci blokovali například podloubí.

Praha zároveň vydává doporučení pro buskery, mezi které patří například to, že by měli vystupovat maximálně čtyři umělci najednou a po 1,5 hodině by se měli přesunout na jiné místo. Pro hlučné produkce město doporučuje Letenské sady nebo Stromovku.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy