Oprašte kytary a housle, Praha pustí umělce do ulic

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 2. 2012 12:04
Metropole mění přístup k pouličnímu umění: kde není zakázáno, tam je povoleno

Praha - Pouliční umělci, kterým pražské úřady až doteď házely klacky pod nohy, se můžou těšit na změnu. Radní plánují hraní v ulicích výrazně zjednodušit.

Umělci neboli buskeři by nově mohli vystupovat bez složitých povolení a téměř všude. Nové zásady pro veřejné produkce budou v úterý schvalovat radní hlavního města.

Přijet do Prahy a začít hrát na ulici je na rozdíl od jiných evropských metropolí utopie. Umělci smějí vystupovat jen na několika málo místech a potřebují k tomu speciální povolení.

"O povolení lze zažádat jen 2 dny v týdnu, a pak na něj musíte čekat tři nebo čtyři týdny," uvedl Dalibor Zíta, mluvčí iniciativy BuskerVille, která se podmínkami pro pouliční hudbu v Praze zabývá.

Tak dlouhé čekání na povolení přímo odporuje základním vlastnostem buskingu - živosti a spontánnosti. Umělci také musejí zaplatit poplatky a nahlásit, co budou hrát.

Pražská radní Aleksandra Udženija (ODS) ale nyní chystá naprostý obrat. Plánuje nechat pouliční umělce vystupovat bez nutnosti shánět povolení, pokud produkce nebude zasahovat do bezpečnosti silničního provozu.

"Nová pravidla mají posílit kulturní i podnikatelské aktivity v metropoli s ohledem na kvalitu života rezidentů a chování v Pražské památkové rezervaci," uvedla autorka nových pravidel Udženija.

Skončit má i praxe, kdy jsou vystoupení omezená jen na některá místa. "Bude to fungovat na principu ,kde to není zakázáno, tam je to povoleno'," popsal novinku radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

"V případě schválení by to byl obrovský krok dopředu, byli bychom spokojení," dodal Zíta.

Před školami a kostely ticho

Nově chce město pustit umělce všude s výjimkou prostoru před orlojem, Staroměstskou radnicí, popravištěm 27 českých pánů a Karlova mostu. Na Karlově mostě a Staroměstském náměstí povolují hudbu za poplatky soukromé společnosti.

"Vystoupení zároveň nesmí probíhat u škol v době výuky, na hřbitovech nebo dětských hřištích. Stejně jako u kostelů před, v průběhu a bezprostředně po skončení bohoslužeb," dodala Udženija.

Zásady pro veřejné produkce obsahují i řadu dalších omezení, která ale vycházejí ze zkušeností v jiných evropských městech.

Buskeři by například měli zakázáno umisťovat na chodníky pódia nebo stánky, musí umožnit průchod po chodníku nebo do okolních budov. Na jednom místě by neměli hrát déle než dvě hodiny a nástroje by měli zabalit po jednadvacáté hodině.

Zkušební období

Omezení se chystá i na počet umělců - v jednom představení mohou hrát maximálně čtyři. "Některá města takové omezení mají, my jsme ho ale v našich doporučeních pro magistrát nenavrhovali. Soubory mohou mít víc než 4 členy, a pak je to problém. Ale chápu, že takto chtějí omezit hluk," myslí si Zíta.

Zásady radní plánují zavést na zkušební období, které bude trvat nejméně tuto turistickou sezonu. Poté budou posuzovat, zda se systém osvědčil, nebo je potřeba nastavit jiná pravidla.

"Budeme to sledovat, ale rádi bychom setrvali u toho, abychom pouliční umění regulovat nemuseli," dodal Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy