Nové čtvrti, mosty i parky. Podívejte se, jak se v příštích letech změní tvář Prahy

Nové čtvrti, mosty i parky. Podívejte se, jak se v příštích letech změní tvář Prahy
Bubny-Zátory: Na jednom z největších území v Praze, která čeká proměna, má vzniknout kompletně nová čtvrť, která zajistí domov pro 25 tisíc obyvatel. Urbanistickou studii vypracoval tým architektonických studií Pelčák a partner architekti a Thomas Müller Ivan Reimann Architekten.
Dvorecký most: Nový most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím, a propojí tak Smíchov a Podolí. Cílem jeho vybudování je zlepšit propojení města na obou březích Vltavy v jižní části Prahy, a to hlavně pro hromadnou dopravu, pěší a cyklisty, protože s automobilovou dopravou se v případě Dvoreckého mostu nepočítá.
Železniční spojení na letiště: Projekt spočívá v komplexní modernizaci železniční trati v úseku Praha-Masarykovo nádraží - Kladno-Ostrovec včetně vybudování nové odbočky na Letiště Václava Havla ze stanice Praha‐Ruzyně. V rámci úprav trati se počítá s vybudováním šesti nových vlakových stanic a zastávek. Trať bude v celé délce dvoukolejná a elektrifikovaná, v úseku od Stromovky po Veleslavín a v předprostoru letiště povede v tunelech. Dokončení celé trati se předpokládá v roce 2030.
Karlovo náměstí: Kvůli mnoha různým zájmům, které se na náměstí střetávají, zvolil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy jako organizátor výběrového řízení formu tzv. soutěžního dialogu. Zpracovatelem nové architektonické studie je německé krajinářské studio Rehwaldt Landscape Architects ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip.
Foto: CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Domácí Domácí
16. 5. 2021 18:04
Nové obytné čtvrti v Bubnech i na Smíchově, zelenější náměstí, železniční spojení na letiště i drážní promenáda po vzoru newyorské High Line. Na tyto i další důležité projekty, které během několika let promění tvář Prahy, se zaměřuje výstava Praha zítra? Pražské priority Centra architektury a městského plánování CAMP. Snímky těch nejzajímavějších plánů proměny města přináší galerie Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy