Nové čtvrti, mosty i parky. Podívejte se, jak se v příštích letech změní tvář Prahy

Nové čtvrti, mosty i parky. Podívejte se, jak se v příštích letech změní tvář Prahy
Bubny-Zátory: Na jednom z největších území v Praze, která čeká proměna, má vzniknout kompletně nová čtvrť, která zajistí domov pro 25 tisíc obyvatel. Urbanistickou studii vypracoval tým architektonických studií Pelčák a partner architekti a Thomas Müller Ivan Reimann Architekten.
Dvorecký most: Nový most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím, a propojí tak Smíchov a Podolí. Cílem jeho vybudování je zlepšit propojení města na obou březích Vltavy v jižní části Prahy, a to hlavně pro hromadnou dopravu, pěší a cyklisty, protože s automobilovou dopravou se v případě Dvoreckého mostu nepočítá.
Železniční spojení na letiště: Projekt spočívá v komplexní modernizaci železniční trati v úseku Praha-Masarykovo nádraží - Kladno-Ostrovec včetně vybudování nové odbočky na Letiště Václava Havla ze stanice Praha‐Ruzyně. V rámci úprav trati se počítá s vybudováním šesti nových vlakových stanic a zastávek. Trať bude v celé délce dvoukolejná a elektrifikovaná, v úseku od Stromovky po Veleslavín a v předprostoru letiště povede v tunelech. Dokončení celé trati se předpokládá v roce 2030.
Karlovo náměstí: Kvůli mnoha různým zájmům, které se na náměstí střetávají, zvolil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy jako organizátor výběrového řízení formu tzv. soutěžního dialogu. Zpracovatelem nové architektonické studie je německé krajinářské studio Rehwaldt Landscape Architects ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip.
Foto: CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Domácí Domácí
16. 5. 2021 18:04
Nové obytné čtvrti v Bubnech i na Smíchově, zelenější náměstí, železniční spojení na letiště i drážní promenáda po vzoru newyorské High Line. Na tyto i další důležité projekty, které během několika let promění tvář Prahy, se zaměřuje výstava Praha zítra? Pražské priority Centra architektury a městského plánování CAMP. Snímky těch nejzajímavějších plánů proměny města přináší galerie Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

před 40 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy