Výstaviště se chystá na konec éry Kočkových. Přicházejí mladí architekti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 7. 2014 20:39
Z areálu pražského Výstaviště po čtrnácti letech odejde společnost Incheba.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Z areálu pražského Výstaviště po čtrnácti letech odejde společnost Incheba. Firma, kde je asistentem ředitele vlivný sociální demokrat Václav Kočka, jehož rodina podle tajné služby BIS spolupracovala s ruskou mafií.

Atraktivní 34hektarový prostor bude od příštího roku spravovat metropole. Éra vlády politických byznysmenů z Holešovic nad Výstavištěm tak končí a budoucnost areálu nyní tvoří mladí architekti z Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Prahy.

„Hlavní problémy zde vidíme tři – areál je izolovaný, je v havarijním stavu, protože Incheba do něj nic neinvestovala, a zároveň jde o historické dědictví,“ popisuje Martin Stára, jeden ze spoluautorů studie o budoucím využití Výstaviště.

Magistrát plánuje, že celý areál více otevře veřejnosti a pokusí se ho důsledněji propojit s okolím. Tedy strhne ploty, vybuduje nové vchody ze Stromovky a po plánované likvidaci teplárny spojí Výstaviště se stanicí metra.

Areál by si na sebe měl vydělat kombinací výdělečných a neziskových aktivit. Pro zpřehlednění má být rozčleněn do pěti samostatných zón. V jižní zóně s Průmyslovým palácem, jehož vyhořelé křídlo chce IPR rekonstruovat, a přilehlým Lapidáriem a budovou AVU se mají pořádat výstavy, veletrhy a další kulturní akce a bude zde také nový vstup do celého areálu.

Druhá část, na sever od paláce, je určená pro festivaly, koncerty a další akce pod širým nebem. Tato „open air zóna“ se nachází pod svahem, a spadá tak do záplavové oblasti. Proto se počítá s tím, že zmizí budovy Křižíkových pavilonů a dalších dočasných stánků. Naopak Křižíkova fontána nejspíše zůstane. „Je to sice jen replika, ale stále generuje příjmy,“ říká Stára.

Ve třetí zóně zvané „Zábava“ zůstanou zachované atrakce jako horská dráha nebo ruské kolo.

Zřejmě největší modernizace by měla čekat čtvrtou zónu, která má pracovní název „Relax“. Autoři studie by z ní rádi měli podobný prostor, jaký nabízí nedaleká Letná se svými dětskými hřišti, stánky s občerstvením a s místy pro sport či piknikování. „Inspiroval nás taky festival YMCA. Za dva dny zvládli vybudovat stromové město s tobogány, saunou, stromovou kavárnou,“ říká Stára.

O přesných částkách, které bude třeba investovat, hovořit zatím nechce. Půjde ale určitě minimálně o jednotky miliard korun.

Definitivně budou o budoucnosti Výstaviště rozhodovat politici, kteří vzejdou z podzimních voleb. Studie IPR má i přesto slušnou naději, že bude uvedena v život. Noví politici přijdou na magistrát jen pár týdnů předtím, než areál převezmou – a jiný materiál v současnosti k dispozici není.

Jakub Kalenský

 

Právě se děje

Další zprávy