Výstaviště se chystá na konec éry Kočkových. Přicházejí mladí architekti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 7. 2014 20:39
Z areálu pražského Výstaviště po čtrnácti letech odejde společnost Incheba.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Z areálu pražského Výstaviště po čtrnácti letech odejde společnost Incheba. Firma, kde je asistentem ředitele vlivný sociální demokrat Václav Kočka, jehož rodina podle tajné služby BIS spolupracovala s ruskou mafií.

Atraktivní 34hektarový prostor bude od příštího roku spravovat metropole. Éra vlády politických byznysmenů z Holešovic nad Výstavištěm tak končí a budoucnost areálu nyní tvoří mladí architekti z Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Prahy.

„Hlavní problémy zde vidíme tři – areál je izolovaný, je v havarijním stavu, protože Incheba do něj nic neinvestovala, a zároveň jde o historické dědictví,“ popisuje Martin Stára, jeden ze spoluautorů studie o budoucím využití Výstaviště.

Magistrát plánuje, že celý areál více otevře veřejnosti a pokusí se ho důsledněji propojit s okolím. Tedy strhne ploty, vybuduje nové vchody ze Stromovky a po plánované likvidaci teplárny spojí Výstaviště se stanicí metra.

Areál by si na sebe měl vydělat kombinací výdělečných a neziskových aktivit. Pro zpřehlednění má být rozčleněn do pěti samostatných zón. V jižní zóně s Průmyslovým palácem, jehož vyhořelé křídlo chce IPR rekonstruovat, a přilehlým Lapidáriem a budovou AVU se mají pořádat výstavy, veletrhy a další kulturní akce a bude zde také nový vstup do celého areálu.

Druhá část, na sever od paláce, je určená pro festivaly, koncerty a další akce pod širým nebem. Tato „open air zóna“ se nachází pod svahem, a spadá tak do záplavové oblasti. Proto se počítá s tím, že zmizí budovy Křižíkových pavilonů a dalších dočasných stánků. Naopak Křižíkova fontána nejspíše zůstane. „Je to sice jen replika, ale stále generuje příjmy,“ říká Stára.

Ve třetí zóně zvané „Zábava“ zůstanou zachované atrakce jako horská dráha nebo ruské kolo.

Zřejmě největší modernizace by měla čekat čtvrtou zónu, která má pracovní název „Relax“. Autoři studie by z ní rádi měli podobný prostor, jaký nabízí nedaleká Letná se svými dětskými hřišti, stánky s občerstvením a s místy pro sport či piknikování. „Inspiroval nás taky festival YMCA. Za dva dny zvládli vybudovat stromové město s tobogány, saunou, stromovou kavárnou,“ říká Stára.

O přesných částkách, které bude třeba investovat, hovořit zatím nechce. Půjde ale určitě minimálně o jednotky miliard korun.

Definitivně budou o budoucnosti Výstaviště rozhodovat politici, kteří vzejdou z podzimních voleb. Studie IPR má i přesto slušnou naději, že bude uvedena v život. Noví politici přijdou na magistrát jen pár týdnů předtím, než areál převezmou – a jiný materiál v současnosti k dispozici není.

Jakub Kalenský

 

Právě se děje

před 41 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 50 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy