Praha změní své břehy. Někde se vrátí o 100 let zpět, jinde postaví čtvrť budoucnosti

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
20. 8. 2020 10:27
Pražské břehy Vltavy čekají úpravy. Štvanice se má navrátit ke své rekreační tradici a ostrov protne nová lávka do Holešovic. Po dlouhém plánování se obnoví i Pražská tržnice. Nové byty, obchody či park vzniknou na Rohanském ostrově. Největším chystaným projektem je pak nový koncertní sál Vltavské filharmonie. Velkolepé plány hlavního města najdete v přehledu Aktuálně.cz.
Území Trojské kotliny je rozděleno mezi čtyři městské části.
Území Trojské kotliny je rozděleno mezi čtyři městské části. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Trojská kotlina bez skládek a s původní přírodou

Trojská kotlina se táhne podél Vltavy od Holešovic až za Sedlec na severu. I na toto území se Praha hodlá zaměřit, byť je rozděleno mezi různé správce a vlastníky s odlišnými zájmy. Navíc se rozkládá na čtyřech městských částech. 

Na území o rozloze zhruba 800 hektarů se proto mísí jak vliv čistíren odpadních vod, mostních propojení, protipovodňových opatření, tak projektů ochrany a rozvoje přírody. 

Před třemi lety proto vznikla organizace Příměstský park Trojská kotlina, která se bude o tamní krajinu starat. Praha proto připravila plán, který by měl koordinovat aktivity jednotlivých zapojených stran. 

Na základě dvou studií byla také odstraněna skládka na Císařském ostrově. V současnosti jsou v jednání studie týkající se řeky, trojského nábřeží s protipovodňovou ochranou pražské zoo či nová lávka z Papírenské ulice do Troji. 

"Chceme se věnovat tomu, jak zelené plochy, kterých nemáme nedostatek, využít smysluplně. Rádi bychom upravili břehy do původního rázu, který měly před sto lety. Nepůjde o francouzské parky, ale o více divokou přírodu," upřesnil ředitel IPR Ondřej Boháč.

Nejblíže k cíli je pak naučná trasa kolem řeky, na kterou se Pražané podívají do dvou let. Celý projekt by měl být ukončen do roku 2030.

 

Právě se děje

Další zprávy