První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem

První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem
Prototyp vyrobili v Českých Budějovicích. Hrubou stavbu dokončila obří 3D tiskárna za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru.
Náklady na vystavený prototyp byly obrovské, pohybují se v řádu desítek milionů korun.
"Je to přece jenom první dům svého druhu u nás. Do ceny je potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj, a navíc je vybaven opravdu luxusními výrobky od renomovaných firem," říká architektka Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT, která s autorem projektu sochařem Michalem Trpákem spolupracovala. S financováním nákladného projektu pomohla Stavební spořitelna České spořitelny Buřinka.
Mezi nejdražší "kousky" patří například police z fosilního dřeva za pět milionů korun. "I když to tak možná nevypadá, je to prehistorická věc. Velmi drahá byla také okna a dveře, mají atypický tvar," říká architektka.
Foto: Kateřina Hovorková
Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 8. 2020 17:03
První tištěný dům z betonu v Česku zakotvil u Střeleckého ostrova v Praze. Veřejnost si ho bude moci prohlédnout do konce srpna. Podle autorů prototypu by mohla sériová výroba 3D tištěných domů začít u nás do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od tří do pěti milionů korun.
 

Právě se děje

před 34 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy