První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem

První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem
Prototyp vyrobili v Českých Budějovicích. Hrubou stavbu dokončila obří 3D tiskárna za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru.
Náklady na vystavený prototyp byly obrovské, pohybují se v řádu desítek milionů korun.
"Je to přece jenom první dům svého druhu u nás. Do ceny je potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj, a navíc je vybaven opravdu luxusními výrobky od renomovaných firem," říká architektka Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT, která s autorem projektu sochařem Michalem Trpákem spolupracovala. S financováním nákladného projektu pomohla Stavební spořitelna České spořitelny Buřinka.
Mezi nejdražší "kousky" patří například police z fosilního dřeva za pět milionů korun. "I když to tak možná nevypadá, je to prehistorická věc. Velmi drahá byla také okna a dveře, mají atypický tvar," říká architektka.
Foto: Kateřina Hovorková
Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 8. 2020 17:03
První tištěný dům z betonu v Česku zakotvil u Střeleckého ostrova v Praze. Veřejnost si ho bude moci prohlédnout do konce srpna. Podle autorů prototypu by mohla sériová výroba 3D tištěných domů začít u nás do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od tří do pěti milionů korun.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy