První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem

První tištěný dům je hotov, kotví v Praze. Stál desítky milionů, je nabitý designem
Prototyp vyrobili v Českých Budějovicích. Hrubou stavbu dokončila obří 3D tiskárna za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru.
Náklady na vystavený prototyp byly obrovské, pohybují se v řádu desítek milionů korun.
"Je to přece jenom první dům svého druhu u nás. Do ceny je potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj, a navíc je vybaven opravdu luxusními výrobky od renomovaných firem," říká architektka Kateřina Nováková z Fakulty architektury ČVUT, která s autorem projektu sochařem Michalem Trpákem spolupracovala. S financováním nákladného projektu pomohla Stavební spořitelna České spořitelny Buřinka.
Mezi nejdražší "kousky" patří například police z fosilního dřeva za pět milionů korun. "I když to tak možná nevypadá, je to prehistorická věc. Velmi drahá byla také okna a dveře, mají atypický tvar," říká architektka.
Foto: Kateřina Hovorková
Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 8. 2020 17:03
První tištěný dům z betonu v Česku zakotvil u Střeleckého ostrova v Praze. Veřejnost si ho bude moci prohlédnout do konce srpna. Podle autorů prototypu by mohla sériová výroba 3D tištěných domů začít u nás do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od tří do pěti milionů korun.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy