Hymna od Landy? Skandální a nepochopitelné, bouří se ČSSD

ČTK ČTK
18. 5. 2015 16:27
Pražští sociální demokraté vyzvali radního Wolfa, který s nápadem přišel, aby spolupráci s Landou okamžitě ukončil.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: Hermína

Praha - Pražská ČSSD označila ze skandální a nepochopitelné, aby psal hymnu pro oslavy 700. výročí narození Karla IV. pro hlavní město zpěvák Daniel Landa.

Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) Landa pouze přišel s nápadem, že by nějaká znělka měla vzniknout.

Oslavy výročí budou příští rok, vzniknout má i nové muzeum.

"Neznamená to, že by měl hymnu psát zrovna on. Budeme oslovovat i další autory a rozhodovat bude konsorcium lidí," řekl Wolf, který prý už znělku slyšel.

ČSSD vyzvala radního Wolfa, aby spolupráci s Landou okamžitě ukončil a předložil radě celý koncept oslav 700. výročí narození Karla IV.

"Jsme přesvědčeni, že oslavy jedné z největších postav české a evropské historie mají mít důstojný a historicky pravdivý ráz a nesmí být zneužívány pro ideologické kampaně," píše se ve vyjádření, které Landu označuje za "spoluzakladatele skinheadského hnutí u nás a exponentem krajní pravice".

"Nebudu to komentovat, to je problém těch lidí a jejich optiky, ne můj. Slova jsou kolem toho zbytečná, ať mluví jiní, já budu mluvit tou písní," řekl Daniel Landa serveru iDnes.cz. Píseň je prý už napsaná a dlouhodobě plánovaná na jeho novou desku.

Landa má na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek, stojí i za muzikály Krysař, Tajemství, Touha a naposledy Klíč králů, od něhož se však diváci nedočkali avizované druhé části. Hudební drama Tajemství Zlatého draka, pod kterým je Landa podepsán coby autor scénáře i hudby, je divácky nejúspěšnějším představením v historii Národního divadla Brno. Proti Landovu hostování v Národním divadle Brno protestovala část brněnské kulturní obce. Některým lidem vadila jeho skinheadská minulost a údajně xenofobní postoje.

Na oslavy výročí 700 let je od ministerstva kultury vyčleněno 250 milionů korun. Výročí narození Karla IV. má od příštího roku připomínat nové muzeum v domě U Zlatého prstenu, které vyjde na 15 milionů. Chystá se i tematické představení v Divadle Spejbla a Hurvínka.

 

Právě se děje

Další zprávy