Hřib kritizuje Pospíšila. Nedodržujete dohody a snažíte se zviditelnit, vytýká mu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 14. 4. 2019 12:19
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) zaslal v neděli otevřený dopis šéfovi koaličního uskupení Společné síly pro Prahu Jiřímu Pospíšilovi. Vyčítá mu v něm, že se neúčastní zásadních jednání koalice a se zástupci ostatních stran ve vedení metropole nekomunikuje, zatímco se kriticky vyjadřuje v médiích. Upozorňuje ho, že porušuje koaliční smlouvu, kterou po volbách kromě pirátů, společné kandidátky TOP 09 a STAN podepsalo sdružení Praha sobě.
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib | Foto: ČTK

Primátor Hřib v dopise Pospíšilovi píše, že pražská koalice nemá prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. "Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění," napsal Hřib a zdůraznil, že s oběma radními za TOP 09 je vzájemná spolupráce velmi dobrá.

"Vaše aktuální pokusy zatahovat Prahu do Vaší osobní kampaně k eurovolbám považuji za zcela nevhodné," dodal Hřib. Pospíšil je totiž lídrem společné kandidátky starostů a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu, které se konají v květnu. Ve volbách do pražského zastupitelstva vedl uskupení Společné síly pro Prahu, v radě však nezasedl a zůstal pouze zastupitelem.

V sobotu Pospíšila kritizoval na svém Facebooku také pirátský poslanec a pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík. "Největší - a řekl bych, že jediný podstatný - problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák," napsal na sociální síti.

Poslední spor uvnitř pražské koalice se vedl kvůli nápadu pirátů, kteří chtějí v devítičlenné dozorčí radě Pražské plynárenské zrušit tři místa, která patří zástupcům zaměstnanců. Dle jejich návrhu by se měla úplně zrušit, nebo být nahrazena politickými nominanty, kteří nyní tvoří zbytek dozorčí rady. Piráti argumentují úsporou peněz, navíc podle nich nejsou místa obsazena zástupci zaměstnanců, ale managementu, kteří tak kontrolují především sami sebe. Pospíšil ale takovou myšlenku kritizuje, podle něj jde o rozšiřování vlivu politiků v kontrolních orgánech.

Primátor Hřib ale argumentuje tím, že se na nápadu pirátů v pondělí shodla celá koalice. "Vy jste na této schůzce ani nebyl a přitom o tom dáváte nepravdivá vyjádření do médií, jak bráníte zaměstnance před piráty," napsal Hřib předsedovi TOP 09.

Primátor Pospíšilovi vyčítá také to, že s koaličními partnery nekomunikuje. "Kromě toho, že se neúčastníte zásadních jednání pražské koalice, je také problém v tom, že nepovažujete zjevně za důležitou komunikaci s ostatními představiteli koaličních klubů nebo se mnou. Závěry jednání vašeho pátečního klubu magistrátních zastupitelů ke koaličním tématům se tak nedozvídám od Vás, ale z médií," vytkl Hřib Pospíšilovi v dopise. Dodal, že takové chování je podle něj nejen nekolegiální, ale taky ve zjevném rozporu s koaliční smlouvou.

Pospíšil se Hřibově dopisu podivoval, sám ho ještě neviděl a jeho obsah znal jen z médií. Překvapilo ho, že primátor dopis poslal v neděli, zvlášť když bude koalice v pondělí jednat.

"Jsem z toho rozpačitý. Vidím to spíše jako PR hru. Nebudu na to razantně odpovídat, protože by to koalici nepomohlo a hlavně nevidím žádný problém. Byla by to pouze mediální přestřelka bez důležitého obsahu," řekl Aktuálně.cz Pospíšil. Dodal, že jsou partneři, kteří se musí domluvit a nemají si něco vytýkat. 

Primátor Pospíšilovi vyčítá Březinu

Hřib v dopise kritizuje také to, že v dozorčí radě Pražské plynárenské Distribuce je stále sociální demokrat Karel Březina, který byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za to, že neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. "Majetkové podíly města má přitom v gesci TOP 09 a váš zastupitel je i předsedou představenstva holdingu plynáren. Nechápu, proč TOP 09 nebyla schopná tento jednoduchý úkon dosud provést, přestože je už šest měsíců po volbách," napsal Hřib.

Pražská koalice nedávno vedla spor i kvůli primátorovu nápadu zkusit pomocí anonymizovaných dat z elektroměrů zjistit, kolik je v metropoli prázdných bytů. Zdeněk Hřib to prohlásil v rozhovoru s Aktuálně.cz. Kdyby se podle něj ukázalo, že jde o velký problém, uvažovalo by město o způsobu, jakým tento stav změnit.

"Opravdu jsem nečekal, že když se dohodnu na analýze anonymizovaných dat z elektroměrů s oběma radními za TOP 09, jejichž gescí se to týká, tak že za to budu následně předsedou TOP 09 nálepkován jako komunista," napsal v nedělním veřejném dopise Jiřímu Pospíšilovi Primátor Zdeněk Hřib.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy