Obrazem: Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. A chtěla by památkovou ochranu

Obrazem: Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. A chtěla by památkovou ochranu
Úhledné zahrady mezi ploty s kasárnami na pravoboku. Na rozdíl od mnoha jiných osad ta ořechovská přežila všechny změny režimů. „Jedna z možných domněnek je, že ji ochraňuje těsné sousedství se železnicí. Ta svým ochranným pásmem od osy kolejí brání jakékoliv zástavbě,“ říká Josef Procházka. „Z jedné strany koleje, z druhé kasárna. Kdo by chtěl stavět mezi takovými sousedy,“ dodává.
Činnost zahrádkářů ocenil i Český zahrádkářský svaz. Osada žije aktivním životem, do nějž zapojuje i školy, školky a univerzity. Pustila se do pátrání po stopách své minulosti a shromažďuje dobové dokumenty.
Zahrádkářská kolonie Ořechovka je v Praze 6, v lokalitě mezi kinem Ořechovka a Buštěhradskou železniční dráhou. Založena byla v roce 1930. Na tehdy zdevastovaných pozemcích, které zanechala stavba železniční dráhy, ji postavilo svépomocí „členstvo rodinných zahrádek na Vořechovce“.
Pozemky, na nichž se zbytky po stavbě a úhor střídaly s bažinou, dnes zdobí vzrostlé stromy. Záhonky a upravované trávníky se mísí s drobnými stavbami zahrádkářů. Je pravděpodobné, že tehdejší radní byli upřímně rádi, že jim někdo tento nehostinný kout města dá do pořádku.
Foto: Adam Hecl
Adam Hecl, Vanda Nárožná
9. 6. 2017 13:44
Dlouholetá tradice, která přetrvala všechny režimy v jedné z nejlukrativnějších pražských lokalit, může být příkladem pro ostatní. Zahrádkářská osada žije aktivním životem, do nějž zapojuje i školy, školky a univerzity. Pustila se do pátrání po stopách své minulosti a shromažďuje dobové dokumenty. A coby jedna z nejstarších a nejlépe udržovaných pražských kolonií nyní usiluje o vyhlášení památkové ochrany. Současní zahrádkáři jsou už třetí generace od dob zakladatelů. Ve dvou lokalitách má osada celkem 158 zahrádek, o které se stará 161 členů.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou knihy autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Oznámila to dnes porota, která vybírala ze 13 děl v širším výběru. O svou šanci na vítězství tak přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o, který byl považován za jednoho z možných favoritů, a také Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena i do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglojazyčné čtenáře nováčky, a většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena se uděluje za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 000 liber (asi 1,5 milionu korun), která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy