Obrazem: Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. A chtěla by památkovou ochranu

Obrazem: Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. A chtěla by památkovou ochranu
Úhledné zahrady mezi ploty s kasárnami na pravoboku. Na rozdíl od mnoha jiných osad ta ořechovská přežila všechny změny režimů. „Jedna z možných domněnek je, že ji ochraňuje těsné sousedství se železnicí. Ta svým ochranným pásmem od osy kolejí brání jakékoliv zástavbě,“ říká Josef Procházka. „Z jedné strany koleje, z druhé kasárna. Kdo by chtěl stavět mezi takovými sousedy,“ dodává.
Činnost zahrádkářů ocenil i Český zahrádkářský svaz. Osada žije aktivním životem, do nějž zapojuje i školy, školky a univerzity. Pustila se do pátrání po stopách své minulosti a shromažďuje dobové dokumenty.
Zahrádkářská kolonie Ořechovka je v Praze 6, v lokalitě mezi kinem Ořechovka a Buštěhradskou železniční dráhou. Založena byla v roce 1930. Na tehdy zdevastovaných pozemcích, které zanechala stavba železniční dráhy, ji postavilo svépomocí „členstvo rodinných zahrádek na Vořechovce“.
Pozemky, na nichž se zbytky po stavbě a úhor střídaly s bažinou, dnes zdobí vzrostlé stromy. Záhonky a upravované trávníky se mísí s drobnými stavbami zahrádkářů. Je pravděpodobné, že tehdejší radní byli upřímně rádi, že jim někdo tento nehostinný kout města dá do pořádku.
Foto: Adam Hecl
Adam Hecl, Vanda Nárožná
9. 6. 2017 13:44
Dlouholetá tradice, která přetrvala všechny režimy v jedné z nejlukrativnějších pražských lokalit, může být příkladem pro ostatní. Zahrádkářská osada žije aktivním životem, do nějž zapojuje i školy, školky a univerzity. Pustila se do pátrání po stopách své minulosti a shromažďuje dobové dokumenty. A coby jedna z nejstarších a nejlépe udržovaných pražských kolonií nyní usiluje o vyhlášení památkové ochrany. Současní zahrádkáři jsou už třetí generace od dob zakladatelů. Ve dvou lokalitách má osada celkem 158 zahrádek, o které se stará 161 členů.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy