Fenič: Pražské letiště by se mělo jmenovat podle Havla

ČTK ČTK
19. 12. 2011 17:48
Režisér připomněl, že i letiště v jiných zemích nesou jména významných státníků
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Režisér a producent Fero Fenič navrhuje přejmenovat pražské letiště Ruzyně na letiště Václava Havla.

Informoval o tom v tiskové zprávě. Připomněl v ní mimo jiné, že letiště v jiných zemích se také jmenují po významných státnících.

Podle Feniče dosud název letiště Ruzyně připomíná spíše jméno známé pražské věznice, kde byl v době komunistické totality vězněn i Havel. Přejmenování letiště má tak symbolizovat právě exprezidentovu cestu z vězení až na Pražský hrad.

"Václav Havel si zaslouží poctu, která nebude jen formálním uznáním, ale konkrétním odrazem jeho boje za naši svobodu," napsal Fenič v prohlášení.

"Vyzýváme Parlament České republiky a kompetentní státní orgány, aby zásluhy Václava Havla o stát a naší svobodu ocenil i tímto krokem," dodal Fenič.

Pod výzvu se kromě něj podepsaly další osobnosti kulturního a veřejného života. Dokument nese podpisy herce Jiřího Bartošky, režiséra Jaroslava Brabce, spisovatelky Terezy Brdečkové, bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dalších lidí.

Havlův státní pohřeb se uskuteční v pátek v poledne. Dohodli se na tom exprezidentova manželka Dagmar Havlová a prezident Václav Klaus.

Poslední rozloučení s prvním polistopadovým prezidentem se zřejmě uskuteční v chrámu svatého Víta. Již ve středu by se podle informací mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad.

Soustrast nad úmrtím exprezidenta a klíčové postavy někdejšího československého disentu a sametové revoluce vyjadřují Češi na řadě míst. Kondolence přicházejí také ze zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy