Dopravní podnik si nárokuje náhradu škody za opencard

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 2. 2014 13:51
Výši škody policie stanovila na 20 196 680 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: opencard.cz

Praha - Představenstvo pražského dopravního podniku v trestním řízení uplatní nárok na náhradu škody, kterou měli DPP způsobit exředitel úseku služeb Tomáš Petana a bývalý vedoucí jednotky IT Jan Suntych.

Informoval o tom mluvčí DPP Jiří Štábl.

Petana a Suntych zodpovídali za veřejnou zakázku na dodávku DOS (dopravní odbavovací systém). Ten byl potřeba, aby opencard mohla být využívána jako jízdní doklad. Přípravu softwaru zadal DPP společnosti Haguess.

"V této souvislosti se měli obžalovaní Petana a Suntych provinit tím, že při přípravě zakázky dostatečně neověřili, zda by pro DPP nebylo výhodnější zakázku zadat jinému subjektu," uvedl Štábl.

Celkovou škodu policie vyčíslila na 20 196 680 korun.

"Dopravní podnik tímto krokem jednoznačně potvrzuje svá dřívější prohlášení, ve kterých vždy deklaroval, že bude-li v jakékoliv trestní kauze prokázána a vyčíslena konkrétní škoda, neprodleně se přihlásí soudu a uplatní svůj nárok na náhradu," uvedl Štábl.

Dopravní podnik byl totiž v minulých dnech kritizován, že se nepřihlásil ke škodě ohledně tisku jízdenek. Policie v tomto případu obvinila pět lidí včetně Ivo Rittiga z praní špinavých peněz.

Podle dřívějších informací médií uzavřel podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Neograph jí prý odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz asi Rittig. Lobbista nařčení fondu i policejní obvinění odmítá.

DPP si nechal zpracovat posudek, podle kterého nelze prokázat, zda firmě vznikla škoda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy