Dopravní podnik si nárokuje náhradu škody za opencard

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 2. 2014 13:51
Výši škody policie stanovila na 20 196 680 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: opencard.cz

Praha - Představenstvo pražského dopravního podniku v trestním řízení uplatní nárok na náhradu škody, kterou měli DPP způsobit exředitel úseku služeb Tomáš Petana a bývalý vedoucí jednotky IT Jan Suntych.

Informoval o tom mluvčí DPP Jiří Štábl.

Petana a Suntych zodpovídali za veřejnou zakázku na dodávku DOS (dopravní odbavovací systém). Ten byl potřeba, aby opencard mohla být využívána jako jízdní doklad. Přípravu softwaru zadal DPP společnosti Haguess.

"V této souvislosti se měli obžalovaní Petana a Suntych provinit tím, že při přípravě zakázky dostatečně neověřili, zda by pro DPP nebylo výhodnější zakázku zadat jinému subjektu," uvedl Štábl.

Celkovou škodu policie vyčíslila na 20 196 680 korun.

"Dopravní podnik tímto krokem jednoznačně potvrzuje svá dřívější prohlášení, ve kterých vždy deklaroval, že bude-li v jakékoliv trestní kauze prokázána a vyčíslena konkrétní škoda, neprodleně se přihlásí soudu a uplatní svůj nárok na náhradu," uvedl Štábl.

Dopravní podnik byl totiž v minulých dnech kritizován, že se nepřihlásil ke škodě ohledně tisku jízdenek. Policie v tomto případu obvinila pět lidí včetně Ivo Rittiga z praní špinavých peněz.

Podle dřívějších informací médií uzavřel podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Neograph jí prý odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz asi Rittig. Lobbista nařčení fondu i policejní obvinění odmítá.

DPP si nechal zpracovat posudek, podle kterého nelze prokázat, zda firmě vznikla škoda.

 

Právě se děje

Další zprávy